siyatik.net https://www.siyatik.net Siyatik, Siyatik Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, siyatik.net Wed, 25 Jan 2017 00:00:00 +0000 Wed, 01 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Siyatik Bacak Ağrısı https://www.siyatik.net/siyatik-bacak-agrisi.html Sun, 18 Nov 2018 07:59:03 +0000 Siyatik bacak ağrısı, bu durum oldukça rahatsız edicidir. Siyatik sinir rahatsızlığı başta sinir gelmek üzere sırt bölgesinden başlayarak bacak ve kalçalara doğru inerek dayanılmaz ağrılara sebep olur. Siyatik siniri ö Siyatik bacak ağrısı, bu durum oldukça rahatsız edicidir. Siyatik sinir rahatsızlığı başta sinir gelmek üzere sırt bölgesinden başlayarak bacak ve kalçalara doğru inerek dayanılmaz ağrılara sebep olur. Siyatik siniri özellikle de omurgadan başlayarak kalçaya ordanda en dayanılmaz ağrıya neden olan bacaklara vurur. Bu durum bir hastalık olduğunu göstermez ancak hastalığın habercisi olabilir. Siyatik bacak ağrısı, özellikle de bel fıtığının belirtisi olabilir.

Siyatik Bacak Ağrısı İçin Ne Yapılması Gerekir

 • Siyatik bacak ağrısı rahatsızlığını aza indirmek için kortikosteroid ilaç kullanımı en uygunudur. Ancak bu ilacı kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktor bilgisi almanız gerekir. Kortikosteroid ilaç zarar gören sinir ve sinirin etrafında oluşan şişliği azaltır. Bu ilaç siyatik bacak ağrısını azaltır iken lokal irritasyona yol açar. Vücutta bulunan enfeksiyon oranı sınırlıdır. Bu ilacı kullanmadan önce mutlaka doktor bilgisi alarak kullanmanız gerekir.
 • Bu rahatsızlıkta bol, bol istirahat edin. Dinlenmek siyatik bacak ağrısı için oldukça önemlidir. Ancak uzun süreli istirahat etmek çokta iyi değildir. Uzun süreli istirahat etmeniz semptomları daha kötü hale getirir.
 • Ağrıya sıcak ile soğuk paket uygulaması yapmanız ağrıyı biraz olsun hafifletir. Ağrı başladığında birkaç defa yirmi dakka ara ile ağrı hissettiginiz yere soğuk kompres uygulayın. Bu uygulama sayesinde şişliği ve ağrıyı azaltmış olursunuz. Soğuk kompres uyguladıktan tam üç gün sonra sıcak kompres uygulayın. Ağrıyan bölgeye kesinlikle buz koymayın ağrılı bölgeye konulan buz doku hasarına neden olmaktadır. Tüm bunların haricinde ısıtma pedi kullanmakta siyatik bacak ağrısını azaltır. Isıtma pedi inflamasyonu azaltmaz ağrıyan yere yeteri kadar ısı uygulayın. Kullandığınız ısı pedinin ısısını daima en düşük ısıda kullanın.
 • Siyatik bacak ağrısında fizik tedavide oldukça etkilidir. Siyatik bacak ağrısı bel fıtığı ile alakalı olabilir bu nedenle bu durumu mutlaka doktorunuz ile görüşün. Fizik tedavi sizi rahatlatır eğer siyatik bacak ağrısı bel fıtığı yüzünden ise oldukça etkili olur. Eğer akut ağrı olur ise fizyoterapist hocanız yada doktorunuz ilerleyen günlerde hasar ile sakatlanmaları engellemek için rehabilitasyon planı geliştirirler.
]]>
Siyatik Bitkisel Tedavi https://www.siyatik.net/siyatik-bitkisel-tedavi.html Mon, 19 Nov 2018 07:30:15 +0000 Siyatik Bitkisel Tedavi; ile ilgili çeşitli uzman ve hekimlerin onayı ile alınabilecek, ve düzenli kullanım ile elde edilebilecek tedavi amaçlı yağlar, kremler, tabletler ve kürler piyasada mevcuttur. Öncelikle şunu belirteli Siyatik Bitkisel Tedavi; ile ilgili çeşitli uzman ve hekimlerin onayı ile alınabilecek, ve düzenli kullanım ile elde edilebilecek tedavi amaçlı yağlar, kremler, tabletler ve kürler piyasada mevcuttur. Öncelikle şunu belirtelim ki; siyatik rahatsızlığı çeken kişi her bir uygulama için kendi hekiminden fikir ve öneri almalıdır. Siyatik vücudumuzda bulunan, siyatik sinirinin oluşturduğu bacaklarda ağrı, yürüyememe, bel fıtığı, disk sorunları, omurga rahatsızlıkları, diz kapağı rahatsızlıkları gibi belirtileri beraberinde getiren bir rahatsızlık türüdür. Sebebi; sinir yıpranmaları ve hasarlar ile ilgilidir. tedavisinde çeşitli vitamin ve ilaçlar, egzersizler ve dinlenme gibi faaliyetlerin yanında bitkisel tedaviler de kullanılmaktadır. Şimdi siyatik bitkisel tedavilerine değinelim. 

Siyatik Bitkisel Tedavi Yöntemleri; 

Siyatik bitkisel tedavisinde bazı yağlar ve bitkiler etkili olabilmektedir. bitkisel tedavi yöntemlerini uygulamaya başlamadan önce mutlaka hekimimize danışmalıyız. Mesela; zerdeçal bitkisinde, sinirlerle ilgili ağrılarda ve iltihaplarda etkili olabilecek maddeler bulunmaktadır. Bir bardak süt ve bir tutam zerdeçal kaynatılıp günde bir kez içilmesi, iyileşme etkileri görülene kadar yapılmalıdır. Kantaron yağını, uygun bir masaj tekniğini kullanarak ağrıyan bölgeye düzenli sürmek, iyi gelebilmektedir. Çemen tohumu lapasını sürme yöntemi de denenebilecek bir yöntemdir. Bundan başka kullanabileceğimiz kür şöyledir; suyu kaynattıktan sonra 30 kadar kiraz sapını atıyoruz. Bir süre kaynattıktan sonra bir tutam ısırgan otunu katıp bir süre bu şekilde bekletiyoruz. Daha sonra hazırladığımız bu kiraz saplı ve ısırgan otlu kürü yer yer ağrıyan bölgelerimize sürüyoruz.

Sürekli ilaç kullananlar, şeker hastaları, veya farklı hastalığı bulunanlar; siyatik bitkisel tedavi ile ilgili kürleri özellikle hekim kontrolü ve tavsiyesi ile kullanmalıdırlar. 
]]>
Gebelikte Siyatik https://www.siyatik.net/gebelikte-siyatik.html Tue, 20 Nov 2018 00:11:13 +0000 Gebelikte Siyatik, Hamilelik döneminde oluşan bacaktaki damar ağrısı rahimi büyüterek rahime baskı yapar. Vücutta bulunan en büyük ve en kalın sinir olan siyatik, vücuttaki leğen kemiğinden başlar ve kalça kemiğinden çıkar Gebelikte Siyatik, Hamilelik döneminde oluşan bacaktaki damar ağrısı rahimi büyüterek rahime baskı yapar. Vücutta bulunan en büyük ve en kalın sinir olan siyatik, vücuttaki leğen kemiğinden başlar ve kalça kemiğinden çıkar. Siyatik denilen sinir hücresi bacağın arkasından dizlere kadar iner ve orada bölümlere ayrılır ve buradan baldırlara yayılım gösterir. Siyatik belden başlayıp ayak parmaklarının uçlarına kadar da ilerleyebilir. 

Gebelikte Siyatik Ağrısı ve Belirtileri

Siyatik ağrısı bölgesel bir ağrı olmamakla beraber vücudun tüm siyatik hücrelerini etkiler ve ağrı hissettirir. Genel olarak anne adaylarının yüzde doksanında görülen ağrı belden topuğa doğru hissedilir. Bu ağrılar genel olarak hamileliğin beşinci ayından sonra başlar. Anne adayının doğumu gerçekleştirdikten sonra bir ile dört ay arasında siyatik ağrısı kendini tedavi eder ve iyileşme süreci başlar. Toplamda bir anne adayında dört ile sekiz aylık bir siyatik ağrısı hissedilebilir. Bazı durumlarda ise anne normal doğum yaparken zorlanma yaşar ise siyatik hasarı annede görülebilir. Bu tür durumlarda ise anne tedavi edilmelidir. 

Gebelikte Görülen Siyatik Ağrılarının Başlıca Nedenleri
 • Karında gerilme ve büyüme,
 • Gebelikte yaşanan psikolojik sorunlar ve stres,
 • Gebelikte oluşan fiziksel ve hormonsal değişimler,
 • Anne adayının normalinden fazla aldığı kilolar,
 • Anne rahminin büyümesi ve bu sayede sinirlere yapılan baskı.
Siyatik Ağrılarına Karşı Alınabilecek Önlemler
 • Doğru ve sağlıklı kilo almak,
 • Doktorunuzun verdiği egzersizleri doğru ve dikkatli yapmak,
 • Çok fazla oturmamak ve sık sık yürüyüş yapmak,
 • Çok ayakta kalmamak ve ara ara istirahatler etmek,
 • Ayakta durduğunuz zamanlarda iki ayağınız da eşit seviyede olmalıdır,
 • Eğildiğiniz zamanlarda belinizi eğerek değil dizlerinizi kırarak eğilmek,
 • Siyatik korseleri kullanmak,
 • Bazı dönemlerde bir iki saat aralar ile sıcak ve soğuk kompresler uygulamak,
 • Bacaklarınıza ve belinize günlük olarak masaj yaptırmak,
 • Topuksuz ve rahat ayakkabılar, mümkünse terlik ile yürümek,
 • Geceleri mümkün olduğu kadar yan yatmaya çalışmak,
 • Gece uykularınız da mümkün ise ortopedik yatak kullanmak,
 • Baş bölgenizden yüksek yerlere ulaşmaya çalışmamak,
 • Oturduğunuz zamanlarda ortopedik yastık kullanmak,
 • Asitli içecekler içmekten kaçınmak,
 • Bol bol su tüketmek,
 • Hormonlu meyve ve sebzelerden uzak durmak,
]]>
Hamilelikte Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer https://www.siyatik.net/hamilelikte-siyatik-agrisi-nasil-gecer.html Tue, 20 Nov 2018 05:37:54 +0000 Hamilelikte Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer, Hamilelikte oluşan siyatik ağrıları gebelikten dolayı hızla büyüyen rahmin siyatiğe baskı uygulamasından kaynaklanmaktadır. Siyatik vücudumuzda bulunan en büyük ve en kalın olan sini Hamilelikte Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer, Hamilelikte oluşan siyatik ağrıları gebelikten dolayı hızla büyüyen rahmin siyatiğe baskı uygulamasından kaynaklanmaktadır. Siyatik vücudumuzda bulunan en büyük ve en kalın olan sinirin adıdır. Siyatik sinirinin geçtiği yer vücudumuzda leğen kemiğinden itibaren başlayarak kalça kemiğinin içine kadar uzar. Aynı zamanda kalça kemiğinin içine doğru ilerleyen siyatik siniri bacağında arka kısımlarından dizlere doğru iner ve diz arkasında da bölümlere ayrılır. Daha sonra siz altından da baldırlara doğru geniş bir alana yayılmaktadır. Genel olarak siyatik siniri vücudumuzda bel bölgesinden başlayarak ayak parmak uçlarımıza kadar ilerler. Hamilelik sürecinde bebeğin ana rahminde yapmış olduğu basınç anne adayının bel bölgesinden başlayarak ayak parmak uçlarına kadar bu ağrıyı hissetmesine neden olur. Bunun nedeni bebeğin ana rahminde giderek büyümesine bağlı olarak siyatik sinirlerine baskı yapıp sıkıştırması, siyatik sinirinin geçmiş olduğu her alanı harekete geçirerek ağrımasına neden olmaktadır. 

Hamilelikte Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer,
 • Hamilelik sürecinde hamileler için gösterilen hafif vücut egzersizleri siyatik sıkışmasını esneterek ağrının ortadan kaybolmasını sağlar. Bu hareketler oldukça basit ve kolay olmasına rağmen siyatik ağrıları için oldukça etkili bir yöntemdir. 
 • Hamilelik boyunca bebeğin karnınızda belli bir hacime sahip olması nedeni ile, ani harektlerden kaçının. Ani hareketler farkında olmadan siyatik ağrılarını ve siyatik sinirini harekete geçirir. Bu nedenle bir yere otururken veya bir yerden kalkarken çevrenizden destek alın. 
 • Siyatik siniri, ağır bir iş yapmaya kalktığınız zamanda harekete geçerek size rahatsızlık verir. Bu nedenle bir şeye uzanırken veya ağır bir şey kaldırırken düşünmeniz gerekir. Normal bir insanda ağır olmayan bir ağırlık sizde siyatik sinirini tetikleyebilir. 
 • Çok fazla ayakta durmayın. Hamile kadınlar diğer insanlara göre iki kat daha çabuk yorulurlar. Yorulmak siyatik sinirini sıkıştırır. Bu durumda sırt üstü uzanarak ayaklarınızın altına bir yastık yerleştirerek ayaklarını kaldırıp istirahat edin. Böylelikle rahatladığınızı ve siyatik ağrısının kaybolduğunu göreceksiniz. 
 • Hamilelikte yapılan en büyük hatalardan biri eğilemektir. Eğilen hamile kadın doğrulmakta zorluk çeker ve bel bölgesinden başlayarak ayak parmak uçlarına kadar siyatik ağrısını hisseder. Bu durumda yapmanız gereken en doğru hareket bir koltuğa oturup bel bölgenize bir yastık koyarak ayak parmak uçlarını yukarı aşağı, sağa sola doğru hareket ettirmektir. 
]]>
Siyatik Fizik Tedavi https://www.siyatik.net/siyatik-fizik-tedavi.html Wed, 21 Nov 2018 03:29:42 +0000 Siyatik fizik tedavi, siyatik hastalığı ciddi ölçüde en büyük damarın hasarlı hale gelmesinden dolayı kaynaklanmaktadır. Çoğu zaman büyük sıkıntılar yaşatmakla birlikte, yürümemem problemlerini de ortaya çıkarmaktad Siyatik fizik tedavi, siyatik hastalığı ciddi ölçüde en büyük damarın hasarlı hale gelmesinden dolayı kaynaklanmaktadır. Çoğu zaman büyük sıkıntılar yaşatmakla birlikte, yürümemem problemlerini de ortaya çıkarmaktadır. Zamanında ve yeteri kadar önemsenmezse ya da tedavi edilmezse ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bundan dolayı fizik tedavi bu problemin giderilmesinde yardımcı olacaktır. Fizik tedavisi gören hasta siyatik hastalığının ciddi şekilde azaldığını görecektir.

Siyatik fizik tedavi nasıl uygulanır

Burada bacakların rahat edilmesi amacı güdülmelidir. Önce diz kapaklarında bükülme olmayacak şekilde kaldırarak hem omurları hem de kaslarda meydana gelen ağrıları dindirmede yararlı olacaktır. Siyatik fizik tedavi yapılırken sinirlerin yumuşatılması ve rahat edilmesi için ara sıra masaj uygulaması yapılması yararlıdır. Bacaklar bele dayalı şekilde bacak çekme hareketleri hastaya uygulandıktan sonra sinirlerde oluşan problem bu şekilde rahatlatılır. Siyatik hasta olan kişiye görsel eğitim verilmesi onun yararına olacaktır. Mesela eğilirken nasıl eğileceğini ve nasıl hareket edileceğini öğretilmesi gerekir. Bunların dışında kalan bacak egzersizleri öğreterek hastanın kendini daha rahat hissetmesini sağlanmalıdır. Siyatik fizik tedavinin yanında hastanın yediği besinlere dikkat etmesi ve beslenme şekline dikkat ederse kendisi için faydalı olacaktır. Mümkün olduğunca ağır yük kaldırmaması gerekir. Siyatik fizik tedavisi yapılırken birden fazla bacak hareketleri mevcuttur. Bacakları, bükmeden düz çekerek, yanlara doğru açarak hafif açarak bükerek çekme, büzüp çekerek bacakların kas ve sinirleri rahatlatacaktır. Kalça ve bel bölgesinde siyatik sinirler için oturma ve yataktan kalkma egzersizleri öğretilir. Hasta olan kişi yataktan kalktığı zaman aşırıya kaçmadan yana doğru dönüp yavaşça doğrularak siyatik fizik tedavisini uygulayabilir. 

]]>
Lumbago Siyatik Egzersizleri https://www.siyatik.net/lumbago-siyatik-egzersizleri.html Thu, 22 Nov 2018 03:09:40 +0000 Lumbago siyatik egzersizleri, aynı adı taşıyan hastalığın tedavisi amaçlı yapılmaktadır. Bu rahatsızlık günümüz şartlarının getirdiği hareketsiz yaşam tarzı, düzgün beslenmeme yada yanlış hareketler sonucunda hayatım Lumbago siyatik egzersizleri, aynı adı taşıyan hastalığın tedavisi amaçlı yapılmaktadır. Bu rahatsızlık günümüz şartlarının getirdiği hareketsiz yaşam tarzı, düzgün beslenmeme yada yanlış hareketler sonucunda hayatımıza girmektedir. Lumbago siyatik kaburga kemiği ve leğen kemiği arasında kalan bölgede meydana gelmektedir ve ağrı yapmaktadır. Hareketsiz yaşam tarzının meydana getirdiği bölgesel kas zayıflıkları bu tür rahatsızlıkların meydana gelmesinde büyük rol oynamaktadır. Lumbago siyatik meydana geldiğinde eğilip doğrulurken rahat edemezsiniz yada yerden ağır bir şey kaldırırken bel bölgesinde kilitlenme meydana gelebilmektedir. Lumbago siyatik egzersizleri, zayıf kalmış olan kasların güçlendirilerek daha sağıklı bir forma kavuşmanız için yardımcı olmaktadır. Yüzde yüz eski performans olmasa bile günlük hayatın daha kaliteli hale gelmesini desteklemektedir. 

Lumbago siyatik egzersizleri aşağıdaki gibi olmaktadır. 
 • Kalça eğme egzersizi: Kalça eğme egzersizi yerde yapılan hareketlerden biridir. Bu hareketi isterseniz pilates matı üzerinde yapabilirsiniz. Yada kendinize egzersiz için rahat bir yüzey ayarlayabilirsiniz. Hareket pozisyonu sırt üstü yerde yatış olmaktadır. Bu pozisyonda dizler kendinize doğru çekilir eller yan tarafta serbest durur. Bu şekilde karın bölgesi içeri çekilerek sırtın geriye doğru hareket etmesi sağlanır. Pozisyonda 5 sn bekleyin. Bu hareketi 4 kez tekrar edebilirsiniz. 
 • Bacak gerdirme egzersizi: Bu hareket yine kalça eğme ile aynı pozisyonda yapılmaktadır. Dizler kendinize doğru çekilir ve sırayla bir sol birde sağ bacak, bacak bacak üstüne atma pozisyonuna getirilir. Yani yerde bacak bacak üstüne atmış gibi duracaksınız. Her bacak için 10 sn bekleyin ve 3 tekrar yapın. 
 • Yerde bükülme egzersizi: Bu egzersizde de yine aynı yatış pozisyonunda dizler direk göğse doğru çekilir ve iki büklüm olunur. Bu şekilde eller ile dizlerinizden tutarak 15 sn kadar sabit kalın. Bu hareketi de 3 kez tekrar edebilirsiniz. 
Lumbago siyatik egzersizleri, direk kendi başınıza yapamamanız tavsiye edilir. Doktor kontrolünde sonra siyatiğe neden olan etken tespit edildikten sonra egzersiz programına başlanmalıdır. Bu şekilde düzenli olarak yaptığınızda umarım sıkıntıdan kurtulmuş olacaksınız. Sağlıkla kalmanız dileğiyle. 
]]>
Siyatik Nasıl Geçer https://www.siyatik.net/siyatik-nasil-gecer.html Thu, 22 Nov 2018 17:18:04 +0000 Siyatik Nasıl Geçer; Siyatik rahatsızlığı 4-5 bel omurları arasında topuklara kadar inen damarlar üzerinde oluşan ağrılara siyatik hastalığı denilmektedir. Siyatik siniri vücutta en uzun sinir özelliği taşımaktadır. Siyatik Nasıl Geçer; Siyatik rahatsızlığı 4-5 bel omurları arasında topuklara kadar inen damarlar üzerinde oluşan ağrılara siyatik hastalığı denilmektedir. Siyatik siniri vücutta en uzun sinir özelliği taşımaktadır. Omurilik bel kısmından bacaklara kadar inmektedir. Siyatik ifadesi çoğunlukla sinirler üzerinde oluşan irkilme ve titremeden dolayı verilmiştir. Siyatik rahatsızlığı çoğunlukla vücutta disk ve kaslarda meydana gelen kaymalardan kaynaklı oluşan iltihaplanmalar zamanla siyatik sinirlerini etkileyerek vücudun rahatsızlığına neden olur. Bir çok siyatik hastaları siyatik nasıl geçer sorusunu sormaktadır. Bu soruyu sormalarındaki temel neden ise oluşan ciddi titreme ve ağrılardır.

Siyatik Nasıl Geçer Etkileri Nelerdir

Siyatik ağrıları çoğunlukla bel bölgesinde kendisini gösterir. Siyatik sinirlerinin geçtiği bölgelerde şiddetli ağrılar oluşur. Siyatik siniri bel bölgesinden topuklara kadar uzandığından dolayı ciddi ağrılar oluşmasına neden olmaktadır. Siyatik rahatsızlığı çoğunlukla bel fıtığı gibi rahatsızlıklar ile karıştırılır. Bu nedenle tedavi bakımından karıştırılır. Oluşan ağrılar bel bölgesinden bacaklara, hatta topuklara kadar inmektedir. Siyatik rahatsızlığı yaşayan kişiler bacaklarını yukarı kaldırması halinde ciddi ağrılar oluşmaktadır. Bu ağrılar sonrasında hasta kişi siyatik nasıl geçer sorusunu sorarak tedavi yöntemlerini araştırır.

Siyatik Nasıl Geçer Bulguları Nelerdir

Siyatik rahatsızlığı yaşayan kişilerde disk fıtığı, konjenital, omurga tümörü, omurga kireçlenmesi, çıkık, kırık ve kızarıklıklar, gut ve şeker hastalığı gibi rahatsızlıklar siyatik rahatsızlığını tetikleyen rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler siyatik nasıl geçer sorusunu kendisine sormaktadır. Bu soruyu sormalarının temelinde ise geceleri oluşan şiddetli ağrılar ve  eklem rahatsızlıklarının ortaya çıkmasıdır. Bu rahatsızlıklar hareket kabiliyetini engelleyici etkiler göstermektedir.

Siyatik Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Siyatik rahatsızlığı çeken bir çok kimse siyatik nasıl geçer sorusunu sormaktadır. Yukarıda siyatik rahatsızlığının temel etkileri ve nedenleri sıralanmıştır. Ancak siyatik rahatsızlığı belirli hareketler ve dinlenme sonrasında iyileşmektedir. Çoğunlukla uzman hekim gözetiminde 6 hafta içerisinde kişinin rahatsızlığının giderdiği gözlemlenmiştir. Uzman hekime başvuruda bulunan siyatik rahatsızlığının tedavisi amacıyla egzersiz programı, germe hareketleri ve diğer bir kızım fizik tedavileri uygulanmaktadır. Bir kısım kas gevşetici hareketler ve duruş pozisyonundaki düzeltmeler sayesinde siyatik rahatsızlığı rahatlıkla geçecektir. Bir kısım uzman hekimler tekrar eden siyatik rahatsızlığının ilaç tedavileri ile kısa sürede tedavi edildiğini dile getirmiştir. Bu nedenle böylesi bir rahatsızlık geçiren kimse uzman hekimin bildirdiği fizik tedavi ve ilaç tedavilerine harfiyen uymalıdır. Beklenmeyen bir durumda uzman hekime bilgi verilmesinde faydalar bulunmaktadır. 

]]>
Siyatik Egzersizleri https://www.siyatik.net/siyatik-egzersizleri.html Fri, 23 Nov 2018 13:05:29 +0000 Siyatik egzersizleri, siyatik hastalığı bel tarafından başlayıp bacaklara doğru inen büyük bir sinirdir. Siyatik hastalığı bireyler için büyük bir problemdir. Bu problem siyatik sinirin ya da disklerin sıkışmasıyla tama Siyatik egzersizleri, siyatik hastalığı bel tarafından başlayıp bacaklara doğru inen büyük bir sinirdir. Siyatik hastalığı bireyler için büyük bir problemdir. Bu problem siyatik sinirin ya da disklerin sıkışmasıyla tamamen tahriş olduğu zaman ortaya çıkar. Bundan dolayı siyatik hastalığı çoğu zamanda fıtığın oluşması, omurganın daralması gibi hastalıkların da ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Tabii her hastalığın çaresi olduğu gibi siyatik hastalığında çaresi mevcuttur. Bunun için bu ağrılardan kurtulmak ve bu hastalığı da sonlandırmak için kesinlikle günlük olarak egzersizler yapılmalıdır. Kısa bir zaman içerisinde bunun faydası görülecektir.

Siyatik egzersizleri nasıl yapılmalıdır
 • Sırt üstü uzandıktan sonra ayaklar bükülür. Kollarda göğüs üzerine bağlanır daha sonra üst karın kaslarını kaldırarak gövde yukarı doğru kaldırılır. 15 derece kadar göğüs yukarı kaldırıldıktan sonra beş saniye tutularak zemine indirilebilir. Bu hareket gövdenin kav kıvırma egzersizi olarak ifade edilir.
 • Su altında yapılacak bacak egzersizi siyatik hastalığın giderilmesinde yardımcı olacaktır. Bu hareket, yüzerken gerçekleştirilebilir. Yani yüzen kişi sırtını duvara yaslayarak ayağını yukarı tarafa kaldırır ve beş saniye bekledikten sonra indirir. Bu hareket 10 defa tekrarlanırsa faydalı olacaktır. 
 • Özellikle siyatik hastalığının geçtiği kanalda yani kalça bölümünde yapılacak egzersiz yararlı olacaktır. Burada yere doğru sırt üstü uzanılır. Daha sonra hafifçe dizler bükülür ve ayaklar da kalçaya doğru  yaklaştırılır.  Kollar ayaklara paralel olacak şekilde uygulanmalıdır. Göbek içeri doğru çekilir ve sırt geriye bir hareketle getirilir. Bu pozisyonda bacak ve kalçalar kullanılmaması gerekir. 5-10 saniye kadar durduktan sonra bu hareketi 10 defa tekrarlamak gerekir.
 • Siyatik  egzersizleri arasında en faydalı olan bacak ve diz egzersizi yapılması bu rahatsızlığın kısa bir zaman içerisinde giderilmesi yardımcı olacaktır. Öncelikli olarak bir minderin üzerinde sırt üstü yatılır ve başının altına bir yastık koyulur ve sonra dizler bükülür. Ayaklar kalça hizasında ve genişliğinde olacak şekilde düz tutulur. Vücudun üst kısmı çeneye hafif sıkılmış şekilde yapılır. Daha sonra yukarı kaldırılan dizlerinde biri göğüs tarafına doğru getirilir. iki el ile dizler tutulduktan sonra derin nefes alınır. Bu yöntemi 5 dakika tekrarlanması gerekir. 
 • Bu tür rahatsızlıklar için egzersiz topları icat edilmiştir. Egzersiz toplarıyla mekik çekilir bu da siyatik hastalığı için de çok yararlı olmaktadır.  Bu egzersiz yöntemiyle egzersiz topunun üzerinde oturulur ve kollar düz şekilde uzatılır. Daha sonra kalça esnetme hareketi ile ayak parmakları yere değecek şekilde yaslanılır. Aynı şekilde bu işlem 5 saniye durarak geriye doğru hareket edilir. Bu egzersizi günde 5 defa yaparak uygulanabilir.
]]>
Siyatik İğnesi https://www.siyatik.net/siyatik-ignesi.html Sat, 24 Nov 2018 09:00:24 +0000 Siyatik iğnesi;  kullanıldığı siyatik sinir insan vücudunda bulunan en uzun sinir olarak bilinmektedir. Bel kısmında bulunan omurlarda bulunan siyatik siniri bir çok sinirin bir araya gelerek oluşturduğu siyatik sinirini oluş Siyatik iğnesi;  kullanıldığı siyatik sinir insan vücudunda bulunan en uzun sinir olarak bilinmektedir. Bel kısmında bulunan omurlarda bulunan siyatik siniri bir çok sinirin bir araya gelerek oluşturduğu siyatik sinirini oluşturur. Bel kısmında çıkan sinirler ile kasık bölgesinden çıkan sinirlerin birleşmesi ile siyatik siniri oluşur. Siyatik siniri oldukça uzun ve vücudun en uzun siniri olmasından dolayı  insan vücudunda en fazla tehlikeye maruz kalabilecek sinir olarak gösterilmektedir. Siyatik hastalığının ortaya çıkmasında insanın bacağının üst kısmında bulunan veya bacağın dış kısmında bulunan siyatik sinirlerinin bacakta ağrı oluşturmasıyla siyatik  anlaşılabilir ve siyatik iğnesi ile ağrı sonlandırılabilir. Vücut da oluşan bu ağrıya bacak bölgesine yakın olan ve bu ağrının sebebi olan siyatik siniri sebebiyle siyatik hastalığı denilmektedir. Bu sinirin olduğu bölgelerdeki sinirlerde meydana gelen ağrılar, bölgedeki kuvvetsizliği ve hissizlik bu hastalığın teşhisi için önemli olgulardan bir kaç tanesidir. Bu oluşan ağrı birden bire aniden oluşabileceği gibi yavaş yavaş olarak da kendini göstermektedir. Bu ağrılar siyatik sinirlerinin geçtiği doğrultuda kendini göstermektedir. Yani kasık kısmından başlayıp ayaklara kadar devam etmektedir. Siyatik sinirlerinden meydana gelen ağrılar hareket sorunlarına sebep olabilir. Öksürme, yürüme, hareket etme gibi işlevlerde kendini oldukça çok belli eden bu hastalık ancak bazı tedavilerin yanında hızlı bir sonuç alınması için siyatik iğnesi kullanılır.  Omurga kısmında meydana gelen doğuştan oluşan bazı olumsuz etkiler kendini omurganın alt kısmında gösterdiği taktirde siyatik sinirini zorladığından dolayı tetikleyici bir etmen olabilmektedir. Bu saydığımız sebeplerin dışında dışarıdan bir etki sonucu bazı zorlamalardan dolayı siyatik siniri hasar görebilir. Bunlardan bazıları dışarıdan bir bıçak ile siyatik sinirinin olduğu bölgeye müdahale edilmesi yada silah yaralarının oluşturduğu hasarlar ve bir kaza sonucu siyatik siniri bölgesinde oluşan hasarlardan dolayı siyatik siniri hasar görebilir.

Siyatik iğnesinin etkileri; 

Siyatik sinirleri kasık bölgesinde olduğu için çok fazla miktarda gözükmese bile kasık bölgesine yapılan iğneler siyatik sinirinin zarar görmesine neden olur. İğne yapılan hastanın siyatik sinirinin zarar görmesi oldukça zordur çünkü siyatik siniri oldukça kaygan bir yapıya sahip olduğu için iğne enjektörü nün siyatik sinirine batması ve zarar vermesi söz konusu değildir. Ama bazı iğne işlemlerinden sonra yanlış bir işlem olmasından dolayı felç kalma söz konusudur. Bu felç olmaların çoğu iğne ile birlikte vücut da zararlı hücrelerin birikmesi sonucu oluşmaktadır. İğne sonrası dokularda birikmiş ve birikmekte olan kimyasal maddeler siyatik sinirine baskı yapmış olur ve siyatik sinirini zedelemiş olur bu da felç olmaya kadar gidebilmektedir. Bu felç olma riski zayıf bünyeli kişilerde olma olasılığı daha fazladır. Siyatik hastalığından şüphelenen ve şikayetleri olanların öncelikle nöroloji bölümüne görünüp hastalığı hakkında uzman kişiler tarafından bilgi alması gerekmektedir. Siyatik teşhisi konulan hastalara öncelikle istirahat için yatakta uzanma önerisi sunulur. Eğer uzmanlar tarafından siyatik hastalığı için önerilen ilaçlar varsa bunlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Bazı hastalar ise bu tedavi yöntemlerinin dışında fizik tedavi de önerilmektedir. Bu hastalığın en hızlı çözümü ise siyatik iğnesinin kullanılması olarak gözükmektedir ancak bu kısa bir çözümdür ileri safhalarda tekrardan ortaya çıkma riski çok fazladır. Hastalara uygulanan uygun tedavi yöntemleri ile çoğu hasta da başarılı sonuçların elde edildiği gözlenmiştir. 
]]>
Siyatik Sinir Sıkışması Nasıl Geçer https://www.siyatik.net/siyatik-sinir-sikismasi-nasil-gecer.html Sat, 24 Nov 2018 15:42:39 +0000 Siyatik Sinir Sıkışması Nasıl Geçer: Bu ağrı nedir ve nasıl hissedilir. Öncelikle bunu anlamamız gerekmektedir. Belde bulunan 5 adet kemik ve bu kemiğin hemen altında ise kuyruk sokumu kemiği bulunmaktadır. Belde bulunan be Siyatik Sinir Sıkışması Nasıl Geçer: Bu ağrı nedir ve nasıl hissedilir. Öncelikle bunu anlamamız gerekmektedir. Belde bulunan 5 adet kemik ve bu kemiğin hemen altında ise kuyruk sokumu kemiği bulunmaktadır. Belde bulunan beş kemiğin en sonda bulunanla, kuyruk sokumu kemiğinin arasından geçerek kalçanın tam ortasından geçerek topuğa kadar inen kısma siyatik sinir, bu sinir sıkışmasına ise siyatik sinir sıkışması denilmektedir.

Siyatik Sinir Sıkışmasının Sebepleri

Bu sıkıntı birçok sebepten kaynaklı olabilir. Mesela sol bel kemiği ile kuyruk sokumu arasında oluşan bel fıtığı veya kemiğin kimyasında ola gelen bozukluklardan kaynaklı olabilir. İşte tam bu sorun kalçanın ortasından başlayarak topuğa kadar inen ağrı olarak ortaya çıkar. Bu ağrı tipik siyatik sinir sıkışması ağrısıdır. Bu ağrı sinir sıkışmasının derecesine göre ya bacakta veya kalçasında uyuşma biçiminde acayip bir sıkıntıya sebep olmaktadır. Bu ağrılar keşide hem moral bozukluğu, hem de hareketlerinde kısıtlama yaşatmaktadır.

Siyatik Sinir Sıkışması Nasıl Tedavi Edilir: 

Bu rahatsızlık şayet yeni oluşmuş ise, yani rahatsızlık akut döneminde ise, hastalık sadece ağrı ve kaslarda güç kaybı şeklinde seyrediyorsa, ilk olarak ilaç tedavisi yapılması uygun olacaktır. Bu süreç B vitamini, çeşitli mideye rahatsızlık vermeyecek ağrı kesiciler kullanılarak, siyatik sinir sıkışmasından kurtuluş sağlanabilir. Bu ağrıları bir başka yöntemle yani fizik tedavi uygulayarak bu sıkıntıdan kurtulmak mümkündür. Fizik tedavi uygulama sırasında özellikle, yüzeysel ısıtıcı olan kremler çok fayda sağlayacaktır. Eğer ki kaslarda güçsüzleşme devam ediyorsa, bu sıkıntının tespit edildiği Kısımın güçsüzlüğünü giderebilecek özel tıbbi cihazlar kullanılarak tedavi yoluna gidebiliriz. Bu sayede hiç yorulmadan cihaz yardımıyla yapılan hareketlerle kaslar eski gücüne kavuşarak sorun giderilir. Bu sayede hasta eski sağlığına kavuşmuş olacaktır. Sağlıklı günler.

 • Günlük yaşam içerisinde yatağa yatıldığı zaman bacakların yukarı doğru kaldırıldığında ağrı duyuluyor ise siyatik sinir sıkışması bulunduğu belirtilmektedir. 
 • Günlük hareketler esnasında vücudun belirli bölümlerinde bulunan ağrının giderilmesi için doktor kontrolü gerekir. Bunun için doktorun uygulayacağı tetkikler ile siyatik sinir sıkışmasının düzeyi saptanırken; hastalığa bağlı oluşan problemini ortadan kaldırılması için gerekli tedavi işlemi uygulanır. 
 • Alternatif tıp içerisinde uygulanan Akupunktur tedavisiyle de siyatik sinir sıkışması tedavi edilir. 
 • Siyatik sinir sıkışması kişi B vitamininin eksikliği ile ortaya çıktığı da gözlenirken; bunun için B2, B1 vitamini takviyesi ile siyatik sinir sıkışmasının tedavi edilmesi sağlanır.
 • Bu rahatsızlığı bulunan kişinin yatak istirahati yapması tavsiye edilir. İstirahat sonrasında ağrılarında azalma gözlenir. 
 • Siyatik sinir sıkışması için ultrason tetkikleri ile tedavi yapılması sağlanır.
 • Bu süreç içerisinde hastanın kasların gevşetilmesi için kas gevşetici ilaç uygulaması yapılır. 
 • Ayrıca ilerlemiş hastalarında kişiye ışın tedavisi uygulandığı da belirtilmektedir. 
 • Bu hastaya antienflamatuar ilaç uygulaması yapılarak siyatik sinir sıkışmasının tedavisi sağlanır.
 • İlerlemiş durumlarında kişiye fizik tedavisi uygulaması da sağlanır. Fizik tedavisinin yapılması ile tedavi edilmemişse cerrahi işlem uygulanarak siyatik sinir sıkışmasının tedavi edilmesi sağlanır .
 • Ayrıca ilerlememiş halinde kişiye uygulanacak masajlar ile vücudun belirli noktalarında bulunan kısımların masaj ile uyarılması halinde tedavi edilmesi sağlanır.
 • Siyatik sinir sıkışması bulunan kişiye şiroterapi uygulaması yapılmaktadır. Böylece siyatik sinir sıkışması hastalığı tedavi edilir.
Siyatik siniri sıkışması egzersizi;
 • Düz bir zeminde sırt üstü uzanarak dizleri büküp ayakları kalçanın genişliğinde yere düz olarak tutularak vücudun üst kısmını rahatlaması sağlanır. Da]]> Siyatik Kalça Ağrısı https://www.siyatik.net/siyatik-kalca-agrisi.html Sat, 24 Nov 2018 22:02:31 +0000 Siyatik kalça ağrısı: Birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkacak olan siyatik kalça ağrısı kadın ve erkeklerde sık görülen rahatsızlıklar arasında yer alır. Ancak kadınlarda gebelik dönemi ve sonrasında aşırı kilo Siyatik kalça ağrısı: Birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkacak olan siyatik kalça ağrısı kadın ve erkeklerde sık görülen rahatsızlıklar arasında yer alır. Ancak kadınlarda gebelik dönemi ve sonrasında aşırı kilo alınmasından dolayı daha çok etkisini gösterebilir. Vücudumuzun en büyük siniri olan, bel bölgesinden ayak parmak ucuna kadar uzanan ve oldukça kalın bir yapıya sahip olan siyatik siniri kalçanın içerisinden geçerek bacakların arka kısmında doğru ilerler. Siyatik kalça ağrısı kalça bölgesini etkilemekle beraber aynı zamanda kalçadan topuğa kadar olan bölümde de hissedilebilen bir ağrıdır.

  Siyatik kalça ağrısı nedenleri,

  Bel kayması, bel bölgesinde bulunan doğuştan gelen eğrilikler ve bel fıtığı gibi durumlar nedeniyle kalçada oluşacak diğer ağrılarla karıştırılabilen siyatik kalça ağrısı, genellikle sinir baskılanması, kalça veya bel üzerine düşme, bu bölgelerde ortaya çıkacak birtakım kazalar ve kalça bölgesinde hatalı enjeksiyon uygulamaları gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir.
   
  Siyatik kalça ağrısı belirtileri, 

  Bu rahatsızlıkta ortaya çıkabilecek en büyük belirti kalçadan ayak parmak ucuna kadar ilerleyen şiddetli ağrılardır. Bu ağrılar ağır bir şey kaldırıldığı ya da kişi çok ayakta durduğu zaman daha da artar. Bununla beraber kalça bölgesinde sertleşme, uyuşma, kramp, kalça ve baldırlarda güçsüzlük ve çekilme gibi durumlar da siyatik kalça ağrısında ortaya çıkacak belirtiler arasında yer alır.

  Siyatik kalça ağrısı tedavisi, 

  Hastanın şikayetleri uzman doktor tarafından dinlendikten sonra kesin bir tanı konması için hastaya MR ve BT gibi bir takım tetkikler yapılır ve hastalığın kesin tanısı konduktan sonra hastalık akut döneminde ise, hastada ağrılar şiddetli değilse ve kas güçsüzlüğü henüz gelişmediyse ilk olarak hastaya ilaç tedavisi uygulanır. Hastaya uygulanacak antienflamatuar, kas gevşetici ve B vitamini ilaçları çoğu zaman hastanın şikayetlerinin azalmasını sağlar. Ancak ilaç tedavisinin etkili olmadığı durumlarda hastaya fizik tedavi uygulanmakla beraber kas güçsüzlüğünün yaşandığı durumlarda kas gücünün artırılmasına sağlayan özel cihazlar ile beraber ultrason dalgaları da siyatik kalça ağrısı tedavileri arasında yer alır. Bu tedavi yöntemleri sayesinde hasta hiçbir efor sarf etmeden özel cihazlar sayesinde hastanın kas gücünü kaybetmiş olan kasının yeniden güç kazanması sağlanmış olur. Bu tedavi seçeneklerinin yanı sıra siyatik kalça ağrısında tedaviye destek olarak evde ağrıların azaltmasını sağlayacak kalça bölgesine sıcak ve soğuk kompleks petleri de uygulanabilir.
  ]]>
  Siyatik Sinir Hasarı https://www.siyatik.net/siyatik-sinir-hasari.html Sun, 25 Nov 2018 13:35:23 +0000 Siyatik sinir hasarı, siyatik sinir, en kalın vücut siniri olup, belde bulunan L4,L5,S1,S2,S3 omur seviyelerinden çıkan 5 adet sinir kökünün tek bir kılıf içinde birleşmesidir. Siyatik sinir kalça kemiğinin arkasınd Siyatik sinir hasarı, siyatik sinir, en kalın vücut siniri olup, belde bulunan L4,L5,S1,S2,S3 omur seviyelerinden çıkan 5 adet sinir kökünün tek bir kılıf içinde birleşmesidir. Siyatik sinir kalça kemiğinin arkasından başlayarak alt pelvis denilen kalçanın alt bölümünden uyluk kemiği arkasından devam ederek diz bölgesine kadar uzanır. Siyatik sinir hasarı pek çok farklı nedenden ileri gelebilir.

  Siyatik sinir hasarı sebepleri nelerdir

  Siyatik sinir hasarına neden olabilen başlıca sebepler, kalçadan iğne ile ilaç uygulanması esnasında yanlışlıkla siyatik sinirde tahribat olabilir. Bunun dışında, kesici ve delici aletler nedeni ile oluşan yaralanmalar, kalça da oluşan kırıklar, bacak kırıkları, diyabet rahatsızlığı, cerrahi müdahaleler, düşme gibi nedenler sayılabilir.

  Siyatik sinir hasarı nedeni ile bacaktan yayılan ağrılar, ayakları sürüyerek yürüme, hareket güçlüğü gibi durumlar oluşabilmektedir. Tıbbi tedaviye rağmen kontrol altına alınamayan ağrılarda cerrahi girişim yapılmaktadır.

  Siyatik sinir hasarının belirtileri nelerdir

  Bacaklarda yanma, kaşıntı, batma, renk değişikliği, soğukluk hissi, deride ve kaslarda incelme, refleks kaybı, bacaktaki kas gruplarında güç kaybı, ve his kaybı gibi belirtileri bulunmaktadır.  

  Siyatik hastalarında en fazla rastlanan şikayet güçsüzlüktür. Siyatik sinirin ağır hasarında, hamstring kasları ile birlikte ve diz altında ki tüm kaslarda paralizi gelişir. Diz altından itibaren his kaybı olduğu gibi aşil refleksi alınamaz.

  Siyatik sinir hasarının değerlendirilmesinde sinir iletişim çalışmaları faydalı olabilmektedir. Sinir iletim çalışmasında siyatik siniri etkileyen lezyon farklı bir lezyondan ayırt edilebilmektedir. siyatik sinir hasarı tanısında EMG en önemli yöntemdir. 

  Siyatik sinir hasarında tedavi yöntemleri nelerdir

  Siyatik sinir hasarında siyatik sinirin takip ettiği yol boyunca ağrı hissedilmektedir. Tanı koyulurken sırt üstü yatar vaziyette bacağın düz kaldırılması sırasında ağrı oluşur. Hastalıkta nörolojik kayıp saptanmaz ise ve MR bası bulgusu şiddetli değil ise istirahat, kas gevşetici ilaçlar ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır.

  Bazı hastalarda da bel bölgesinden epidural enjeksiyon yapılmaktadır. Fizik tedavi ve istirahatle sonuç alınamayan durumlarda cerrahi yöntem izlenebilmektedir. 

  ]]>
  Siyatik Sinir Anatomisi https://www.siyatik.net/siyatik-sinir-anatomisi.html Mon, 26 Nov 2018 04:32:04 +0000 Siyatik Sinir Anatomisi, Merkezi sinir sistemi beyine bağlı olarak toplu olarak çıkarak, omurilik sapından itibaren aşağı doğru inmeye başlar. Kol hizasında kollara giden sinirler ayrılır. Siyatik sinir anatomisi L3, L4, omur Siyatik Sinir Anatomisi, Merkezi sinir sistemi beyine bağlı olarak toplu olarak çıkarak, omurilik sapından itibaren aşağı doğru inmeye başlar. Kol hizasında kollara giden sinirler ayrılır. Siyatik sinir anatomisi L3, L4, omurlar seviyesinde yani leğen kemiği başlangıç seviyesinden itibaren sağ ve sola merkezi sinir sisteminden ayrılırlar. Buradan aşağı doğru pevlis kemiğinin büyük deliğinden öne geçer ve bacakların arkasından tekrar aşağı doğru inmeye devam eder.  Siyatik sinir, beş sinir kökünün bir araya gelmesi ile oluşan, tek kılıf içinde vücudun en kalın ve büyük siniridir. 

Siyatik sinir anatomisi vücudumuzun en uzun sinir yapısına sahiptir. Dizlere gelen bu sinirler her diz için tibyal ve peroneal adıyla ikiye ayrılır. Bu sinirler bacak kas ve kemik yapısının hareketini, duyusal fonksiyonları, ayağın aktivasyonunu ve bacakların yapabileceği diğer fonksiyonların yerine getirmesinden sorumludur. Bu sinirlerde bulunan motor bölümü; bacakların alt bölümünde bulunan dokuların durumunu algılamak iki tür sensörden yararlanır. 

Siyatik kelimesi Fransızca kökenli olup, sinire verilen adın yanında bu sinir de meydana gelen ağrıyı tanımlamak içinde kullanılır. Ağrı siyatik sinirinin geçtiği güzergahlarda yanı sırt, bel, kalça ve bacaklarda hissedilir. Ağrının şiddeti sinirin deformasyonunun derecesine göre az yada çok olabilir. Siyatik sinir anatomisinde meydana gelen hasarlar ağrı yanında uyuşmanın da oluşmasını sağlayabilir.

Siyatik anatomisine etkenler Siyatik anatomisi kendi kendine rahatsızlanmaz, daha çok ağrı etkenleri vardır. Bu etkenler başta disk basısı olmak üzere kireçlenme, kalça kaslarının basısı yada başka bir hastalık olabilir. Bu durumdan ortaya çıkan sonuç ağrı, uyuşma, karıncalanma, iğnelenme, bacaklarda gerginlik ve ağrı durumudur. 

Ağrının oluşumu iki şekilde görülebilir. Birincisi zaman zaman gelen şiddetli ağrı, diğeri ise hiç durmadan sürekli ağrıdır. Ağrı merkezi çoğunlukla omur içlerinden dışarı çıkarken meydana gelir, bunun nedeni disk kaymaları neticesi diskin sinire basısıdır. Bundan başka aşağı bölgelerde de sinir üstlerinde el ile bası uygulandığında sinirin hassasiyeti gözlenebilir.

Siyatik anatomisine etki eden bir başka durum ise ani gerilmelerdir. Bu durumda ortaya çıkan sinir yırtılmaları hastada şok etkisi yapabilir. Eğer böyle durum ile karşılaşılır ise bacakların kendine gelmesi için beklenilmesi gerekir. Halen geçmeyen durum var ise hasta sırt üstü yatırılır ve topuklarından yukarı kaldırılır. Aksi durumda daha önemli sorunların ortaya çıkmasına neden olur. 
]]>
Siyatik Sinir Lezyonu https://www.siyatik.net/siyatik-sinir-lezyonu.html Mon, 26 Nov 2018 11:41:25 +0000 Siyatik sinir lezyonu, halk arasında sinir zedelenmesi olarak da bilinmektedir.Bunun sebebi ise siyatik sinirler neredeyse tüm bedende bulunan sinirlere bedel olacak kadar önem arz etmektedir.  Omur hizasında bulunan toplam beş adet sin Siyatik sinir lezyonu, halk arasında sinir zedelenmesi olarak da bilinmektedir.Bunun sebebi ise siyatik sinirler neredeyse tüm bedende bulunan sinirlere bedel olacak kadar önem arz etmektedir.  Omur hizasında bulunan toplam beş adet sinirin oluşturduğu önemli sinirlere siyatik sinirler denir. Bunlar da gelen herhangi bir olumsuzluk durumunda yani bir zedelenme de ya da hasarda vücudun büyük bir kısmı olumsuz bir şekilde etkilenerek kişinin hareketleri buna bağlı olarak kısıtlanacaktır 

Siyatik Sinir Lezyonu Belirtileri

Oldukça kişinin hissedeceği boyutlarda gerçekleşir. Bu boyutların değişkenliği kişinin yaşadığı hasara göre değişmektedir. Siyatik sinir lezyonun da kişiler öncelik ile bacak bölgesinde bulunan kaslarda ya da kasta git gide bir güç kaybı hissedecektir. Bu en yaygın siyatik sinir lezyonu belirtisidir. Daha sonra kişiye bu aşamada müdahale edilmezse kişinin bacaklarında zamanla his kaybı yaşanacaktır. Daha sonra sinirlerin bağlı olarak geçtiği bölgelerde sinirlerin olduğu kısımda kişi siyatik sinir lezyonu belirtileri olarak kaşınma ve yanma hisleri yaşayacak ve bu kişinin bir çok hareketinin kısıtlanmasına neden olacaktır. Kan akışı da buna bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Bu nedenden dolayı kişinin his kabı yaşadığı bacağında bacak rengi normal olmamakla beraber morarma olacaktır. Kişinin tek bir bacağında olmamak ile birlikte bu belirtileri kişi iki bacağında da hissedebilir. Daha sonra kişinin his kaybı ve morarmalarını yaşadığı bacakta zamanla soğumalar da meydana gelecektir. Bu şekilde neredeyse kişi yarı felçli bir duruma düşecektir. Eğer kişi bu belirtilerin bir kaçını aynı anda yaşamaya başlamış ise bir an önce uzman bir hekime danışması gerekmektedir 
]]>
Belde Siyatik Sinir Sıkışması https://www.siyatik.net/belde-siyatik-sinir-sikismasi.html Mon, 26 Nov 2018 22:56:21 +0000 Belde Siyatik Sinir Sıkışması, bu sıkıntı belimizde ağrılarla ortaya çıkar. Bu sıkışmaların görüldüğü bölgeye göre isimlendirmek çok daha doğru olacaktır. Belde olursa, belde siyatik sinir sıkışması boyunda o Belde Siyatik Sinir Sıkışması, bu sıkıntı belimizde ağrılarla ortaya çıkar. Bu sıkışmaların görüldüğü bölgeye göre isimlendirmek çok daha doğru olacaktır. Belde olursa, belde siyatik sinir sıkışması boyunda olursa da, boyunda oluşan siyatik sinir sıkışması olarak adlandırılır. Bu sıkıntılar genel olarak 30-50 yaşlarında görülebilir.

Belde Siyatik Sinir Sıkışması Belirtileri: Bu ağrı ayaklarda uyuşma, tek bir bacakta kasılma ile başlar. Belde siyatik sinir sıkışması, yatarken, kalkarken, yürürken, bacaklarda oluşan uyuşma ve karıncalanma ile kendini daha çok gösterir. Belde siyatik sinir sıkışmasının ilerleyen dönemlerinde kişide idrar kaçırması, erkek hastalarda iktidarsızlık ve tez yorulma ile kendini gösterir.

Belde Siyatik Sinir Sıkışması Tedavisi: Bu rahatsızlıktan kurtulmak için, durum çok ciddiyetle ele alınmalıdır. Belde siyatik sinir sıkışması bacağa kadar uzayan sinirlere yaptığı baskının şiddetine bakılıp ona göre değerlendirilmeli, bu ağrı sadece belde ise rahatsızlık henüz başlangıç aşamasında demektir. Ancak ayaklarda ve kalçada oluşan karıncalanma ve uyuşma oluyorsa, bu sıkıntının ileri aşamada olduğu söylenebilir. Bu durumda ilk olarak, kas gevşetici kremler yardımıyla, sıkıntı düzeltilebilir. Bir başka yöntem ise bel bölgesini sıcak tutmak, sırt üstü ortopedik yatakta istirahat etmek, yüksek merdivenlerden aşağı atlamamak gibi önlemler alarak sıkıntıların, önüne geçilebilir. Bu arada küçük bel güçlendirme hareketleri yaparak bel siyatik sinir sıkışmasında kurtulmak mümkün olacaktır. Şayet bu önlemler belde siyatik sinir sıkışması için yeterli olmuyorsa, o zaman ilk iş cerrahi müdahale yapılarak hasta sağlığına kavuşacaktır. Ancak ameliyat yapan hekimin uzmanlığı kesinlikle araştırılmalıdır. 

]]>
Siyatik Ağrı https://www.siyatik.net/siyatik-agri.html Tue, 27 Nov 2018 13:09:29 +0000 Siyatik Ağrı, Vücudumuzda ki en büyük sinir ağına siyatik denir. Bu sinirle ilgili ağrılar ise siyatik ağrı olarak nitelendirilir. Dördüncü ve beşinci omur arasından aşağı doğru ilerleyen siyatik siniri kalça kemikle Siyatik Ağrı, Vücudumuzda ki en büyük sinir ağına siyatik denir. Bu sinirle ilgili ağrılar ise siyatik ağrı olarak nitelendirilir. Dördüncü ve beşinci omur arasından aşağı doğru ilerleyen siyatik siniri kalça kemiklerinin arkasından geçerek dize doğru iner. Diz hizasında ikiye ayrılarak baldırlara doğru devam eder ve ayak altında son bulur. Siyatik ağrı özellikle bacaklarda hissedilir. Ağrının şiddeti hastanın temel yürüme hareketlerini yapmaya engel olur. Bacakların geriye doğru çekilmesi, kalçanın uyuşması, kaslardan yorgunluk ve güçsüzlük ile ağrı temel belirtilerdir. Siyatik sinirinin görevi beyinden gelen sinyallerin bacak kaslarına gönderilmesidir. 

Siyatik Ağrı neden oluşur

Siyatik ağrının oluşumu, bel kayması, omur diski kayması, bel fıtığı, diz kapağı iltihabı gibi sorunlar nedeni ile siyatik sinirinin sıkışması ile ortaya çıkar. Ağrı oluşumu bir bölgeden başlar fakat bel, bacak ve ayak ağrısı yapar. Ayrıca zaman zaman hafifleyen ağrı sorunlu bölgeye bası oluştuğunda tekrar hızlanır. Ağrının siyatik sinirinden mi yoksa kaslara bağlı sorunlardan mı kaynaklandığı tedavi aşamasında tam olarak tespit edilmesi önemlidir.

Siyatik sinirinin yıpranması, kazalar nedeni ile hasar oluşması, omurların siniri sıkıştırması, şeker hastalığının sinir uçlarına zarar vermesi, kireçlenmeler, tümörler, enjeksiyon hataları ve ağır sportif aktiviteler siyatik oluşumunun diğer nedenleridir.

Siyatik nasıl anlaşılır

Bunun için evde basit testler yapabilirsiniz. Örneğin, düz durun ve öne doğru eğilin, bacaklarınızı kırmadan ellerinizi ayak uçlarına değdirmeye çalışın, elleriniz ayaklarınıza değiyor ve ağrı olmuyor ise siyatik  sorununuz yok diyebiliriz. Eğer eğilirken bacaklarınızın arkasından bir çekme oluyor ise ve ayaklarınıza değemiyor iseniz siyatik olma ihtimali yüksektir. Başka bir test ise şu şekildedir. Yere sırt üstü uzanın ayaklarınızı yukarı kaldırmaya çalışın, belinizde ağrı oluyor ve bacağınızı yukarı kaldıramıyor iseniz siyatik olabilir.

Hareketsiz iken oluşan belirtileri ise; kalçadan topuğa doğru ağrı, üst bacakta sürekli ağrı, bacaklarda gerilme ve kramp, bacaklarda karıncalanma, gerilme ve öksürük anında belde ve kalça da ağrı gibi durumlar siyatik oluşumunun nedeni olabilir.

Siyatik ağrı nasıl tedavi edilir

Öncelikle yapılması gereken aktif yaşama başlamalısınız. Yaklaşık 2 km. her gün yürüyüş yapmak siyatik ağrısını azaltır. Karın ve yan kasların güçlendirilmesi, yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınılması gerekir. Yük kaldırırken dengeli kaldırmak, uzun süre oturmamak belli bir rahatlık verecektir. Otururken dik pozisyonda oturmak çok fazla spor yapmaktan kaçınmak gerekir. İlerleyen vakalar ise eğer yük kaldırmaktan kaçınması gerekir. 

Yatağınızın sert olması siyatik ağrısının azalmasına neden oluyor. Yüksek bir yere asılmak sinirlere zarar verebilir. Buna rağmen geçmeyen ağrılar için hekime başvurulmalıdır. Hekim durum değerlendirmesi yaparak akupuntur tedavisi, epidural tedavi yada ilerleyen vakalar için en son ameliyat önerecektir. Günümüzde siyatik ameliyatları oldukça başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Siyatik üzerine bası yapan disk ve çeşitli organeller temizlenerek siyatiğin rahatlaması sağlanmaktadır.
]]>
Siyatik Ameliyatı https://www.siyatik.net/siyatik-ameliyati.html Tue, 27 Nov 2018 14:26:32 +0000 Siyatik Ameliyatı, sırttan başlayıp bacaklara kadar inen ağrıların şiddetlenmesi sonucu hastaya öncelikle evde yapabileceği bazı sırt ve bacak egzersizleri verilir. Ağrılar artarak devam ederse ilaç tedavisi uygulanır. Bundan d Siyatik Ameliyatı, sırttan başlayıp bacaklara kadar inen ağrıların şiddetlenmesi sonucu hastaya öncelikle evde yapabileceği bazı sırt ve bacak egzersizleri verilir. Ağrılar artarak devam ederse ilaç tedavisi uygulanır. Bundan da istenilen sonuç alınamaması halinde fizik tedavi veya siyatik ameliyatı önerilir. Sıkışan sinirler büyük ölçüde güçsüzleştiğinde ve başka rahatsızlıkları olan hastalarda diğer hastalıkları daha da kötüleştirmesi sonucunda hasta ameliyata alınır. Cerrahi operasyon ile sinirlerde baskı oluşturan kemik çıkıntısı onarılarak oluşan kayma tedavi edilir. Ameliyat sonrasında bolca dinlenme gerçekleştirilmelidir. Dinlenirken yine de arada bir ufak hareketler yapmak gerekir. Yarım saatte bir birkaç adım atarak bu hareketlilik sağlanabilir. Siyatik hastalığı fizik tedavi bölümünce gerek görülürse beyin cerrahi kontrolüne gönderebilir. Nöroloji, dahiliye ve ortopedi bölümleri de bu rahatsızlığa belirli noktalarda bakabilirler. 

Siyatik Ameliyatı Sonrası Neler Yapılmalı

Siyatik ameliyatı sonrasında, belirli bir süre geçip kişi normal yaşantısına döndüğünde siyatik ile ilgili tekrar herhangi bir problem yaşamaması için düzenli olarak yapılabilecek birkaç husus vardır. Bu sayede bel ve omurilik bölgesinin korunması sağlanmış olur.
 • Düzenli egzersiz yapmak. Uygun duruşa sahip olabilmek için bel ve karın kasları özellikle çalıştırılmalı. Egzersizler için doktora başvurulabilir.
 • Doğru şekilde oturmak, gerekirse bel kısmına yastıkla destek sağlamak gerekir. Doğru oturma pozisyonuna sahip olmak bel ve omuriliğin korunması için önemli bir noktadır. Biçimsiz, uzun süreli oturuşlar bel ağrılarını tetikleyecektir.
 • Vücut sürekli olarak dengede tutulmalı, bilinçsiz hareketlerden kaçınılmalı. Çok ağır yükler kaldırmaktan kaçınılmalı fakat yine de bir yük kaldırılacaksa belden kuvvet almak yerine bacaklardan destek alarak kaldırılmalı. Vücut yüke yakın tutularak vücut dengesi sağlanmalıdır.
]]>
Siyatik Sinir İltihabı https://www.siyatik.net/siyatik-sinir-iltihabi.html Wed, 28 Nov 2018 08:51:11 +0000 Siyatik Sinir İltihabı, Omurilikte bulunan L4 ve L5 omurları arasından bacaklar için ayrılan pediferik sinirler siyatik sinir diye adlandırılır. Bu sinirler pevlis kemiği arkasından öne doğru geçerek bacak arkasından aşa Siyatik Sinir İltihabı, Omurilikte bulunan L4 ve L5 omurları arasından bacaklar için ayrılan pediferik sinirler siyatik sinir diye adlandırılır. Bu sinirler pevlis kemiği arkasından öne doğru geçerek bacak arkasından aşağı doğru inmeye başlar. Siyatik sinir iltihabı bu amansız yolculuk sırasında ortaya çıkar. Sinirler de iltahabi durumlar, genel olarak sinir uçlarında meydana gelir. Bunun tabi ki birçok nedeni vardır. Tıpta nöropati olarak adlandırılan bu durum ile sinirler (nöronlar) hasar görür. Hasar oluşumu ile birlikte ciltte kızarıklık, kaşıntı ve döküntü ortaya çıkabilir.

Siyatik sinir uçlarının iltihaplanması nadir görülür ve daha çok kalça hizasında veya merkezi sinir sisteminden ayrıldığı yerde görülür. Özellikle kalça kısmında ortaya çıktığında yoğun yağ tabakası nedeni ile kızarıklık görülmeyebilir. Bacak ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma, his kaybı, ayaklarda yangı ve kramplar oluştuğundan siyatik sinir iltihabından söz edilebilir. 

Siyatik sinir iltihabı nedenleri nelerdir

Şeker hastalığı siyatik iltihabının en önemli nedenleridir. Kaldı ki şeker hastalığı vücutta ki diğer organlarında hemen hepsinin çalışma şekline etki etmektedir. Bundan başka sistematik hastalık tedavisinde kullanılan ilaçlar, genetik yatkınlık, nöropati sebebi olarak görülebilir. Kalıtsal yatkınlık, gebelik döneminde yapılan tarama testleri ile anlaşılarak tedavi edilebilmektedir. 

Ayrıca Troid bezi sorunları, alkol alışkanlığı, başta B12 vitamin eksikliği olmak üzere diğer vitamin eksiklikleri, karaciğer sorunları, siyatik sinir üzerine aşırı bası, böbrek hastalıkları, difteri, aids, romatit artrit, yüksek oranda civa, arsenik gibi metallerin etkisinde kalma, zararlı gazların bulunduğu ortamlarda çok fazla bulunma, kurşun zehirlenmesi, sifiliz ve daha bir çok neden siyatik sinir iltihabı oluşumuna etkendir. İdrar söktürücü ilaç almak, epilepsi ilaçları, kolesterol düşürücü ilaçlar da siyatik sinir iltihabı yapabilir.

Siyatik sinir iltihabına neden olan ortopedik nedenlerde vardır. Kalça üzerinde fazlaca oturmak kalça kasının siyatik sinirini sıkıştırarak belli bir süre sonunda his kaybına ve ilerleyen zamanlarda iltihaplanmasına neden olabilir. 

Siyatik sinir iltihabı tedavisi

Öncelikle iltihaplanmayı artırıcı alkol, vitamin eksikliği, bası ve diğer nedenlerin ortadan kaldırılması gerekir. Kendi uyguladığınız yöntemler ile ağrı ve diğer belirtiler geçmiyor ise; beyin ve sinir hastalıkları uzmanına görünmeniz hayati önem arz eder. Uzman hekiminiz, uygulanacak antibiyotik tedavisi yapacak ve iltihaplanmaya neden olan diğer hastalıkların tedavisi için önerilerde bulunacaktır.
]]>
Lumbago Siyatik https://www.siyatik.net/lumbago-siyatik.html Wed, 28 Nov 2018 21:26:59 +0000 Lumbago siyatik, Leğen kemiği ile kaburga kemiği arasında meydana gelen ağrıya lumbago siyatik denmektedir. Günümüzde sık görülmeye başlanan bir hastalıktır. Yeni yaşam tarzının getirmiş olduğu hareketsiz ortam bu h Lumbago siyatik, Leğen kemiği ile kaburga kemiği arasında meydana gelen ağrıya lumbago siyatik denmektedir. Günümüzde sık görülmeye başlanan bir hastalıktır. Yeni yaşam tarzının getirmiş olduğu hareketsiz ortam bu hastalığın en büyük etkenidir. Hareketsiz kalan vücut kasları zayıflar ve kişide güçsüzlük yaratır. Bu sebeple de belki kemiğinde zayıflama meydana gelerek lumbago siyatik hastalığı ortaya çıkar. 

Lumbago siyatik belirtileri

Kişinin oturup kalkarken zorlanması, eğilip kalkarken yada ağır birşey kaldırırken doğrulamaktadır zor çekmesi vede bel bölgesinde şiddetli ağrı ile baş gösterir. Yanlış ve ani yapılan hareketler bu sorunu tetikler. Lumbago siyatik ağrısı zonklayıcı ve iğneleyici bir ağrıdır. Bu nedenle kişi gövdesini düz tutamaz ve bel kasları gergin olur. Öksürük, hapşırık ve gerinme gibi hareketlerle ağrının şiddeti artar.

Lumbago siyatik tedavisi

Hastalığa tanı koymak için çoğunlukla fiziki muayene yeterli olabilmektedir. Ancak kesin bir sonuca ulaşmak için MR, röntgen ve tomografi gerekli görülebilir. Hastalıkta erken teşhis çok önemlidir. Geç kalınmış tedavide kişinin felç olma riski söz konusudur. Hastalığın tedavisi genellikle ilaç tedavisi, fizik tedavisi ve cerrahi yöntemlerle yapılmaktadır.
]]>
Siyatik https://www.siyatik.net/siyatik.html Thu, 29 Nov 2018 06:11:11 +0000 Siyatik, Vücudumuzda merkezi sinir sistemi ve pediferik sinir sistemi bulunur. Pediferik sinir sisteminin bir parçası da siyatik siniridir. Yapılan araştırmalar siyatik kelimesinin eski tıp kitaplarında 1452 yılında kullanıld Siyatik, Vücudumuzda merkezi sinir sistemi ve pediferik sinir sistemi bulunur. Pediferik sinir sisteminin bir parçası da siyatik siniridir. Yapılan araştırmalar siyatik kelimesinin eski tıp kitaplarında 1452 yılında kullanıldığını göstermektedir. Bu sinir merkezi sinir sisteminden ayrılarak L4 ve L5 omurları arasından, leğen (pelvis) kemiği arkasından inerek, pelvis kemiği büyük deliğinden öne geçer. Buradan tekrar kavis çizerek bacağın arkasına geçerek bacaktan aşağı doğru inmeye başlar. Baldırlara ulaştağında ikiye ayrılan siyatik daha aşağı ulaşarak ayaklara ulaşır ve parmaklar için ayrı ayrı bölünür. 

Siyatik siniri vücudumuzun en büyük siniridir. Bu nedenle hasar gördüğünde ağrı ve hareket kaybı bir çok bölgeyi etkiler. Genel olarak omurlar arasından ayrıldığı nokta da oluşan hasarlar hasta da ağrı ve his kaybına yol açarken nadiren kalça civarında piriformis kasının sıkıştırması ile his kaybı ve ağrı yaşanır. 

Siyatik belirtileri,

Bacaklar hareket ettirildiğinde sürekli ağrı, ani hareketlerde kramp ve bacak sertleşmeleri, kalçanın uyuşması, kalçada batma hissi, kalçadan aşağı doğru yayılan ağrı, ağır vakalar da belden topuğa kadar inen ağrı, normal süre ayakta durunca bel ve bacakta oluşan ağrılar siyatik belirtileridir. 

Siyatikte ağrı oluşmasının nedeni ise; sinirlerin diskler, kas dokuları veya kireç etkisi ile sıkışmasından kaynaklanır.  Bundan başka şeker hastalığı sinir uçlarına zarar verdiğinden bir başka ağrı yapıcı etkendir. Omurga hastalıkları nedeni ile oluşan iltihaplanmaların siyatik sinirini etkilediği görülmüştür. Belli bir dönem sonunda omurga hastalıklarının iyileşmesi sağlanmaz ise; siyatik sinirine etki ederek ağrı oluşturduğu gözlemlenmiştir.

Siyatik neden oluşur

Yaşlanma ile birlikte bütün dokularda olduğu gibi siyatik ve çevresinde de hasarlar olmaya başlar. Bu siyatik oluşumuna davetiye çıkartır. Bununla birlikte erken yaşlarda oluşan siyatik ağrısı ise bel kaymasına bağlı gelişebilir. Bel kayması ayağın altından aniden hareket eden bir halı veya dengesiz olarak düşüldüğünde meydana gelebilir. 

Bununla birlikte başta trafik kazaları olmak üzere çeşitli iş kazaları, yüksekten düşmeler, yanlış enjeksiyon uygulamaları, doğuştan kemik bozuklukları, kalça çıkıkları, kireçlenmeler, obezite, çok fazla ayakta durmak, aşırı gerginliğe bağlı stres gibi durumlar siyatik oluşumuna neden olabilir.

Siyatik tedavisi nasıl yapılır

Günlük alışkanlıklarınız ve beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek tedaviye başlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken protein içerikli beslenmeye ağırlık vermek, bel kaslarını güçlendirici egzersizler yapmak, günlük 1,5 km. yürümek başlangıç için yeterlidir. 

İkinci aşama da ise evinizde sırt üstü düz olarak yatın, dizlerinizi bükmeden yukarı doğru kaldırmaya çalışın, ağrı oluşumu fazla ise denemekten vazgeçin, eğer bacağınızı kaldırdığınızda ağrının düzeyi aynı ise bacağınızı kaldırabilirsiniz. Bu uygulama spor yapılmadan yapmak zordur. Siyatik tedavisinde spor yapılmaz ise ameliyatsız kurtulmak çok zordur. Yine de aşağıda ki uygulamaları denemeden ameliyatı tercih etmeyiniz.

Omega 3 takviyesi

Omega 3, 6 desteği almak, kireçlenmeyi önleyici çaylardan tüketmek veya imkanlar ölçüsünde yüksek rakımlı yerlerde yaşamak siyatik tedavisi için önemli ayrıntılardır. Yüksek rakım vücut ağırlığının hafifleyerek sinire olan basıyı azaltacaktır.  İlerleyen vakalar için yapılacak temel uygulama ise yatak istirahatidir. B1, B2 vitamin takviyesi, masaj, akupuntur tedavisi, kas gevşeticiler, diyot ışın tedavisi siyatik tedavilerinde yapılan uygulamalardır. 

Zerdaçal

İltihap giderici özelliği, zayıflatıcı özelliği ve sinirler üzerinde olumlu etkileri vardır. İçinde bulunan kurkumin bileşiği  zerdaça]]> Lumbago Siyatik İlaçları https://www.siyatik.net/lumbago-siyatik-ilaclari.html Fri, 30 Nov 2018 04:58:32 +0000 Lumbago Siyatik İlaçları, Bu ilaçları kullanabilmek için önce Lumbago siyatik hastalığını tanımak gerekir. Bu hastalık çoğu zaman kaburga kemiği ile leğen kemiği arasında kalan bölgede oluşan ağrılı hastalıktır. Lumbago Siyatik İlaçları, Bu ilaçları kullanabilmek için önce Lumbago siyatik hastalığını tanımak gerekir. Bu hastalık çoğu zaman kaburga kemiği ile leğen kemiği arasında kalan bölgede oluşan ağrılı hastalıktır. lumbago siyatik hastalığı için tabi ki kullanılan ve uygulanan birtakım lumbago siyatik ilaçları bulunmaktadır. Bu ilaçları kullanmadan önce uygulanan gereken birtakım egzersizler bulunmaktadır. 
 • Ağır yükler kaldırmamaya dikkat edin. 
 • Gündelik hayatta dik durmaya gayret etmeli.
 • Hastalığın tekrarlamaması için egzersiz yapmaya devam etmek
 • Uyurken belinizi yüksek bir yerde tutmaya çalışmak
Lumbago siyatik ilaçları neler olabilir
 • Anti-enflamatuarlar 
 • Kas gevşeticiler
 • SAkinleştiricler
 • Trisiklik antidepresanlar
 • Anti-nöbet ilaçları
Öz bakım tedavi aşamaları
 • Soğuk kompres: Ağrıyan bölgelere İlk başlarda günlük 20 dakikalık bir soğuk kompres yapılırsa rahatlama olacaktır. 
 • Sıcak kompres: Ağrı başladıktan 2-3 gün sonra ağrıyan bölgeye sıcak uygulama yapılabilir. 
 • Esneme hareketleri: Bel bölgesi için gerilme ve esneme hareketleri yapmak daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Gerilme egzersizleri sırasında ani hareket yapmaktan ve zıplamaktan kaçının. Gerilme hareketlerinin her birinde en az 30 saniye devam ettirmeye çalışınız.
]]>
Hamilelikte Siyatik Egzersizleri https://www.siyatik.net/hamilelikte-siyatik-egzersizleri.html Fri, 30 Nov 2018 06:19:31 +0000 Hamilelikte siyatik egzersizleri; siyatik hamilelerde sıklıkla görülen bir durumdur. Siyatik sırtın alt tarafında sıkışık siyatik sinirinin neden olduğu alt bacak ağrısı olarak bilinir. Siyatik genellikle bir bacakta görülmekt Hamilelikte siyatik egzersizleri; siyatik hamilelerde sıklıkla görülen bir durumdur. Siyatik sırtın alt tarafında sıkışık siyatik sinirinin neden olduğu alt bacak ağrısı olarak bilinir. Siyatik genellikle bir bacakta görülmektedir. Bunun birçok nedeni olabilmektedir. Siyatik egzersizleri sırt kasları, beli destelemek için ve omurganın yeterince güçlü olmasını sağlamak için yapılması gereken egzersizlerdir. Egzersiz yapmayan kişiler de vücudun yeterince hareket etmemesine bağlı kasların zayıf olduğu görülmektedir. Siyatik sinirine bağlı sırt ağrısı için yapılan egzersizler karın ve sırt kaslarını güçlendirir. Hamileler egzersizler için öncelikle bir doktora başvurmalıdırlar. Hamilelik dönemin de kişi normal bireyin yaptığı egzersizleri yapamaz. Bu kişiye ve bebeğe zarar verebilir. Genellikle hamileler de olan siyatik için su altında bacakları kaldırma egzersizleri yapılmaktadır. Bu egzersiz kişinin ağrılarının azalmasına da yardımcı olmaktadır. Siyatik egzersizleri alışkanlık haline getirilmelidir. Hamilelerde siyatik egzersizleri günlük yapıldığı zaman acıyı dindirildiği görülmüştür. Hamilelerin her gün yapacakları egzersizler ileride ağrının tekrarlamamasına da yardımcı olacaktır.

Hamilelikte siyatik egzersizleri şunlardır;
 • Mekik çekme
 • Su altında bacak kaldırma
 • Kalça eğme
 • Gövde kıvırma
 • Egzersiz topları
 • Göğüs, bacak, diz kırma egzersizleri
 • Siyatik siniri ve kas germe egzersizleri
]]>
Siyatik Ağrısı Bitkisel Tedavi https://www.siyatik.net/siyatik-agrisi-bitkisel-tedavi.html Sat, 01 Dec 2018 03:14:24 +0000 Siyatik Ağrısı Bitkisel Tedavi, Siyatik siniri insan vücudunda yer alan en uzun olan sinir yapısıdır. Siyatik siniri bel bölgesi omurlarından başlayarak baldırlar ve oradan da topuklara kadar uzanır. Buna bağlı bu sinirde Siyatik Ağrısı Bitkisel Tedavi, Siyatik siniri insan vücudunda yer alan en uzun olan sinir yapısıdır. Siyatik siniri bel bölgesi omurlarından başlayarak baldırlar ve oradan da topuklara kadar uzanır. Buna bağlı bu sinirde hasara neden olan durumlar oldukça geniş bir bölgeyi etkiler. 

İbrahim Saraçoğlu tarafından uygulanması önerilen siyatik kürünün hazırlanması ve uygulanması şöyledir; 
 • Bir su bardağı kadar su kaynatılır. Su kaynar iken suyun içine 25-30 adet kadar kiraz sapı atın. Dakika kadar daha kaynatın yalnız bu 3 dk kaynama sırasında ateşi kısın. Bu işlemden sonra karışıma bir orta boy yemek kaşığı  (tatlı kaşığı) ısırgan otu ekleyin ve tüm karışımı 4 dakika kadar bekletin.  Daha sonra demlenen karışımı ağrı şikayeti olan noktaya sürün. Hazırlamış olduğunuz doğal karışımdan kalan sıvının yarısını kahvaltı yaptıktan 1 saat kadar sonra diğer yarısını da kahvaltıdan yarım saat aradan sonra içiniz. 
 • Sıcak-soğuk kompress uygulanması: Ağrı bölgesine 15 ile 20 dakika süreyle kompress yapılması o bölgede bulunan sinirleri rahatlatacaktır. Çok önemli bir nokta olarak şunu söylemek gerekir eğer bu uygulamayı yapacak olan kişide dolaşım sorunları varsa sıcak ya da soğuk uygulanması ters etki yapabilir. O nedenle bu işlemi yapmayınız. 
 • Zerdeçal bitkisi siyatik ağrısı bitkisel tedavisi için kullanılan etkili bitkilerdendir. Zerdeçalın anti enflamatuar özelliklere sahip olması nedeniyle kullanılır. 1 fincan ölçüsünde sütün içine 1 çay kaşığı ölçüsünde zerdeçal eklenir. Sonra karışımı kaynatıp tatlandırmak için içerisine bal ekleyerek tüketilir. Bu karışım gün içinde bir ya da iki kez yapılarak içilir. 
]]>
Enjeksiyon Sonrası Siyatik Sinir Zedelenmesi https://www.siyatik.net/enjeksiyon-sonrasi-siyatik-sinir-zedelenmesi.html Sun, 02 Dec 2018 02:19:37 +0000 Enjeksiyon Sonrası Siyatik Sinir Zedelenmesi, siyatik sinirinin düzenli olarak ağrı oluşturması problemidir. Yanlış iğne enjeksiyonu sonucunda siyatik sinirinin ağrı oluşturması ve omurilikte kayma meydana getiren bir durumdur. En Enjeksiyon Sonrası Siyatik Sinir Zedelenmesi, siyatik sinirinin düzenli olarak ağrı oluşturması problemidir. Yanlış iğne enjeksiyonu sonucunda siyatik sinirinin ağrı oluşturması ve omurilikte kayma meydana getiren bir durumdur. Enjeksiyon sonrası siyatik sinir zedelenmesi probleminde kullanılan tedavi yöntemi lazer ışık tedavisidir. Deri altında düşük ölçülü verilen lazer ışını, hücreler tarafından alınır ve enerjiye dönüştürülür. Bu sayede hücrelerin iyileşme faaliyetleri arttırılır, bölgede oluşan ağrılar giderilir, bölgedeki kan dolaşımını normale çevirir, yine bölgedeki iltihabı ve ödemi atar, doku tamiri sağlanır, kas dokusu kuvvetlendirilir, bağışıklı sistemi ve sinir dokusu uyarılır. 

Enjeksiyon sonrası meydana gelen siyatik sinir zedelenmesi de kişiye daha fazla ağrı yaşatmadan, bölgedeki iltihaplanma artmadan lazer ışın tedavisiyle giderilmiş olur. Bu tedaviye ek olarak yine hastaya bazı egzersizler, fizik tedavi ve bol dinlenme verilir. Ayrıca hastanın B vitamini alması da sağlanır. Lazer tedavisinin ardından kaplıca tedavisi görmek de iyileşme sürecini hızlandırarak, vücudun rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Enjeksiyon Sonrası Siyatik Sinir Zedelenmesi Rahatsızlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler:
 • Bilinçsiz hareketlerde kaçınılmalıdır.
 • Sırtın ve belin düz tutulmasına dikkat edilmelidir.
 • Uzun süreli aynı pozisyonda kalmaktan kaçınılmalıdır. 
 • Ağır kaldırmamaya özen gösterilmelidir. 
 • Ortopedik ve sert yataklarda yatılması tercih edilmelidir.
 • Yatarken bacaklar serbest bırakılmalı, gergin olmamalıdır.
 • Dengeli beslenerek kilo kontrolü yapılmalıdır.
 • Düzenli ve günlük bir egzersiz planı olmalıdır. Yürüyüş, koşu veya yüzme ideal egzersizlerdendir. 
]]>
Kalçada Siyatik Ağrısı https://www.siyatik.net/kalcada-siyatik-agrisi.html Sun, 02 Dec 2018 11:17:30 +0000 Kalçada Siyatik Ağrısı, Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen bir ağrıdır. Siyatik vücutta bulunan en büyük sinirdir ve belden başlayıp, ayak parmak uçlarına kadar uzanır. Kalçada siyatik ağrısı diğer ağrılar i Kalçada Siyatik Ağrısı, Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen bir ağrıdır. Siyatik vücutta bulunan en büyük sinirdir ve belden başlayıp, ayak parmak uçlarına kadar uzanır. Kalçada siyatik ağrısı diğer ağrılar ile kolaylıkla karıştırılabilir fakat aslında bu ağrı genellikle sinir baskılanmasından oluşur. Kimi zaman kalçada siyatik ağrısı kalçaya yapılan hatalı iğne yada kalça üzerine düşme sebebi ile de oluşabilir. 

Kalçada Siyatik Ağrısı Belirtileri
Sinir yıpranması sonucu yaşanan kalçada siyatik ağrısının çeşitli belirtileri olabilir bunlardan en önemlileri şöyledir:
 • Ağrı lokal bir ağrı olmayıp kalçadan başlayarak topuğa kadar olması.
 • Hastanın kalçasında ağrıya eşlik eden uyuşma ve karıncalanma hissi.
 • Hastanın kalça ve bacak kaslarında güçsüzlük.
 • Aşil refleksinde azalma yaşanması. 
 • Kalçada çekilme hissi olması.
 • Hastanın özellikle öksürürken ağrı hissetmesi.
 • Kramp ve sertlik hissi.
 • Hasta aynı pozisyonda uzun süre durursa bacakta yaşanan yoğun ağrı.
Kalçada Siyatik Ağrısı Nedenleri 
Kalçada siyatik ağrısının başlıca nedenleri şunlardır:
 • Sinir sıkışması 
 • Şeker hastalığı 
 • Omurga hastalığı 
 • Skolyoz
 • Omurga tümörleri
 • Kalçaya yapılan yanlış iğneler
 • Zor doğum
 • Bel fıtığı
 • Yoğun ve ağır spor faaliyetleri
Kalçada Siyatik Ağrısı Tedavisi
Kalçada siyatik ağrısı için doktorlar çeşitli tedavi yöntemleri uygun görebilirler bunlardan en önemlileri B1 ve B2 vitamin enjeksiyonudur. Bunun yanısıra akupuntur, fizik tedavi ve kas gevşetici ilaçlarda doktor tarafından uygun görülebilir. Hastanın yatak altına kalın bir tahta koyarak yatak istirahati yapması da  çok önemlidir.
]]>
Hamilelikte Siyatik Ağrısı https://www.siyatik.net/hamilelikte-siyatik-agrisi.html Mon, 03 Dec 2018 06:15:48 +0000 Hamilelikte Siyatik Ağrısı: Hamile bayanlarda çok sık görülen, ancak fazla korkulmaması gereken bir ağrıdır. Siyatik vücudumuzda sinire verilen bir addır. Vücudumuzda bulunan, en büyük sinire verilen ad siyatik olarak geç Hamilelikte Siyatik Ağrısı: Hamile bayanlarda çok sık görülen, ancak fazla korkulmaması gereken bir ağrıdır. Siyatik vücudumuzda sinire verilen bir addır. Vücudumuzda bulunan, en büyük sinire verilen ad siyatik olarak geçmektedir. Siyatik leğen kemiğinden başlayarak, kalça kemiğinin içerisinden geçip, iki bacak arkasından diz kapaklara kadar inip, buradan sonra ikiye ayrılarak diz kapak altında baldır kısmına yayılır. Siyatiğin vücuttan geçtiği bölgelerde şayet ağrı olursa bu ağrı siyatik ağrısı olarak adlandırılır. Hamilelikte siyatik ağrısı, bazen çok hafif olarak seyreder. Ancak bu ağrı bazen o kadar şiddetli olur ki hamile kadınlar, adeta yürüyemezler. Bunun sebebi hamilelikten dolayı rahim büyümesinden ve siyatik sinirine olan baskısından kaynaklı olur. Hamilelikte siyatik ağrısı, bebeğin rahimdeki duruşuna göre, siyatik ağrısı ya normal seyreder ya da çok fazla olur. Hamilelikte siyatik ağrısı başladığı andan, altıncı, haftaya kadar olabilir. Ancak hamilelik ilerledikçe biraz daha hafifler, hamilelik sonlarına doğru ise siyatik ağrısına pek rastlanmamaktadır. Hamilelikte olan siyatik ağrısının hissedildiği yerler genel olarak belden başlayarak, ayak topuğunda bile hissedilebilir. Hamilelikte meydana gelen siyatik ağrılarını önemsemek gerekmektedir. Bu ağrılar çok aşırı oluyorsa hemen, konusunda uzman bir hekime gitmek faydalı olacaktır.

Hamilelikte Siyatik Ağrısı Nedenleri: Hamile kalan bayanların rahim büyümesinden kaynaklı olabilir, Aşırı kilo almaya bağlı olabilir, Bebeğin hızlı gelişiminden kaynaklı olabilir, hamilelikten kaynaklı duruş bozukluğu kaynaklı olur. Ayrıca hamile olan kadınlarda stres kaynaklı siyatik ağrısı yaşayabileceği düşünülmektedir.

Hamilelikte Siyatik Ağrısından Korunmanın Yolları: Hamilelik boyunca dengeli kilo alınmalı, vücudun D vitaminini çok almasının sağlanması, Bol Yürüyüş yapma, Oturup kalkmada düzenli olma, Sandalyede oturmada sırta detsek alınmalı, Yatakta sırt üstü değil yan yatmalı, Ayrıca Hamile bayanların siyatik ağrılarının olmaması için sırt bölgesine belirli aralıklarla masaj yaptırması gerekmektedir.

]]>
Siyatik İlaçları https://www.siyatik.net/siyatik-ilaclari.html Tue, 04 Dec 2018 02:57:58 +0000 Siyatik ilaçları, siyatik sinirin geçtiği bölgelerde oluşan ağrıların tedavisinde kullanılan bir ilaç grubudur. Siyatik sinirin geçtiği bölgeler: sırtın alt kısmından başlayıp kalça ve iki bacağa doğru yayılan sinir ağ Siyatik ilaçları, siyatik sinirin geçtiği bölgelerde oluşan ağrıların tedavisinde kullanılan bir ilaç grubudur. Siyatik sinirin geçtiği bölgeler: sırtın alt kısmından başlayıp kalça ve iki bacağa doğru yayılan sinir ağından oluşur. Siyatik ağrılar için önerilen tedavi bir tek siyatik ilaçları ile olmaz. Siyatik ilaç tedavisi devam ederken aynı zamanda sıcak ve soğuk kompres pedleri kullanılmalı, fizik tedavi rejimi uygulanmalı, epidural enjeksiyon yapılmalıdır. Siyatik ağrıların giderilmesi için genellikle doktorlar kas gevşetici ve ödem gevşetici ilaçlar reçeteye yazmaktadır. Fakat bu ağrı kesiciler tüm ağrılarınızı tamamen ortadan kaldıramayabilir. Tüm siyatik sinir ağlarının kaybolması için siyatik üzerindeki baskılanmayı ortadan kaldırmanız gerekmektedir. 
Siyatik hastalığının bazı belirtileri bulunmaktadır. Bunlar: siyatik sinirin geçtiği bölgelerde yanmanın oluşması, halsizlikle birlikte kuvvetten düşme, bacağın aşağı kısımlarında karıncalanmanın oluşması, oturduğunuz da vücudunuz da uyuşma gibi belirtiler var ise bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Siyatik İlaçları Nelerdir
 • Doktorlar siyatik sinir ağrıları için rantudil retard (asemetazin) isimli ilacı önermektedir. Bu ilaç kutusunun içinde toplamda 10 kapsül bulunmaktadır. Rantudil retard ilacının birçok etkisi bulunmaktadır. Hem ağrı kesici hem iltihap giderici hem de ödem giderici ayrıca ateş düşürücü (antipiretik) gibi görevleri bulunmaktadır. Bu ilaç non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlar içerisinde yer almaktadır. Bu yüzden bu ilaçları kullanırken çok dikkatli olunması gerekmektedir. Bu ilacı aldıktan sonra yatarak dinlenilmesi gerekmektedir. Bu ilaç kalp ve dolaşım sistemlerinde hayati tehlikelere yol açabilir. Bu yüzden ilacın kullanım süresi artıkça kişiye verdiği zarar da artmaktadır. Özellikle rantudil retard baypas ameliyatından önce sonra kullanmaktan kaçınmanız önerilir. 
 • Siyatik ağrılarınızı gidermek için asemetazin dışında başka ağrı kesicilerde kullanabilirsiniz. Mesela ibuprofen, Minoset, Majezik, Muscoril gibi ilaçları da kullanabilirsiniz.
 • Siyatik ilaçları dışında başka tedavi yöntemleri doktorlar tarafından önerilmektedir. Örneğin kortikosteroid içeren ilaçlar enjeksiyon yardımı ile siyatik sinir köklerine gelecek şekilde enjekte edilir. Kortikosteroid ilaçların oral yolla alınması pek önerilmemektedir. Aslında siyatik sinirin neden olduğu ödemleri gidermede steroid içeren ilaçlar daha etkilidir. Bu ilaçların yan etkileri çok fazla olduğu için tercih edilmez. Kortikosteroid içeren ilaçların iğneleri senede 3 enjeksiyonu geçmemelidir.
 • Ayrıca siyatik sinir ilaçları tedavisinden sonra yaralanmaları önlemek amacıyla fizik tedavi uygulanabilir. Fizik tedavi uygulandıktan sonra vücut esneklik kazandırır sırt kasları güçlenmiş duruma gelir ve kişinin duruşunda gözle görülür bir düzelme meydana gelir.
 • Siyatik ilaçların bir grubu da steroid içeren enjeksiyonlardır. Bu enjeksiyonlar inflamasyonu giderir, kişide oluşan ağrıların azalmasını sağlar. Fakat etkisi hemen ortaya çıkmaz genellikle enjeksiyon uygulandıktan birkaç ay sonra etki gösterir.
 • Siyatik ilaçların diğerleri de sakinleştiriciler, anti enflamatuvar ilaçları, nöbetlerde kullanılan antinöbet ilaçları ve trisiklik anti-depresan haplarıdır.
]]>
Siyatik Sinir Sıkışması https://www.siyatik.net/siyatik-sinir-sikismasi.html Tue, 04 Dec 2018 12:54:10 +0000 Siyatik sinir sıkışması, Siyatik sinir sistemine verilen isimdir. Boyun kemiğinden başlayarak ayak bölümüne kadar uzanan sinirlerin içerisinde bulunan çatlak veya deformasyonlar sonucu siyatik sinir sıkışması meydana gelir. Sin Siyatik sinir sıkışması, Siyatik sinir sistemine verilen isimdir. Boyun kemiğinden başlayarak ayak bölümüne kadar uzanan sinirlerin içerisinde bulunan çatlak veya deformasyonlar sonucu siyatik sinir sıkışması meydana gelir. Sinir vücutta belirli bölgelerde ağrı oluşmasına sebebiyet verirken; vücudun tamamına yayılan ağrı olarak da gözlenir. Kişi de hafif olarak gözlenen ağrının bazen şiddetlendiği belirtiler. Siyatik sinir sıkışması tek başına bulunmazken; genellikle omurgada disk kayması, bel fıtığı, şeker hastalığı sebebiyle sinirlere uygulan baskı ile birlikte görülür. Siyatik sinir sıkışması ağrısı genellikle bel kısmından başlayarak ayak ucuna kadar devam eden ağrı olarak gözlenirken; gövdenin tamamında ağrı oluşumu ile hissedilir. 

Siyatik Sinir sıkışmasında bulunan ağrı bel fıtığı hastalarında belden başlayarak vücutta ayak bölümüne kadar uzanan ağrı olarak gözlenir. En temel nedeni sinirlerin zarar görmesi olarak belirtilmektedir. Sinirde sıkışma meydana gelmesi ile başka hastalıklara sebebiyet verirken; özellikle iltihaplı olan bölgelerde etkisi daha fazla gözlenir. Ayrıca disk aralarında bulunan kaymalarının sinire baskı yapması ile sıkışmanın şiddetlendiği belirtilir. Kişide gözlenen hareket bozukluğu, ani davranışlar, kaza, travma veya yanlış iğne uygulaması sonrasında siyatik sinir sıkışması olması gözlenir. Siyatik sinir sıkışması için fizik tedavi muayenesi yaptırılması gerekir. Bunun yanı sıra beyin cerrahi bölümünde de siyatik sinir sıkışmasının kontrolü yapılmaktadır. Ayrıca ortopedi, üroloji, dahiliye uzmanlıkları da siyatik sinir sıkışması alanında uygulama yapmaktadır.

Siyatik sinir sıkışması belirtileri

Siyatik sinir sıkışması kişi de belirli bölgelerde sertleşme ile kendini belli ederken; ani başlayan ağrı ile devam eder. Ayrıca kalçada uyuşma gözlenir. Omurgadan ayak ucuna kadar devam eden ağrı ile kendini belli eder. Baldır bölümünde şiddetli ağrı oluşur. Kişi ayakta iken veya yürüme esnasında bacak bölümüne ani kramp girmesi ile kendini belli eder.

Siyatik sinir sıkışması tedavisi
 • Günlük yaşam içerisinde yatağa yatıldığı zaman bacakların yukarı doğru kaldırıldığında ağrı duyuluyor ise siyatik sinir sıkışması bulunduğu belirtilmektedir. 
 • Günlük hareketler esnasında vücudun belirli bölümlerinde bulunan ağrının giderilmesi için doktor kontrolü gerekir. Bunun için doktorun uygulayacağı tetkikler ile siyatik sinir sıkışmasının düzeyi saptanırken; hastalığa bağlı oluşan problemini ortadan kaldırılması için gerekli tedavi işlemi uygulanır. 
 • Alternatif tıp içerisinde uygulanan Akupunktur tedavisiyle de siyatik sinir sıkışması tedavi edilir. 
 • Siyatik sinir sıkışması kişi B vitamininin eksikliği ile ortaya çıktığı da gözlenirken; bunun için B2, B1 vitamini takviyesi ile siyatik sinir sıkışmasının tedavi edilmesi sağlanır.
 • Bu rahatsızlığı bulunan kişinin yatak istirahati yapması tavsiye edilir. İstirahat sonrasında ağrılarında azalma gözlenir. 
 • Siyatik sinir sıkışması için ultrason tetkikleri ile tedavi yapılması sağlanır.
 • Bu süreç içerisinde hastanın kasların gevşetilmesi için kas gevşetici ilaç uygulaması yapılır. 
 • Ayrıca ilerlemiş hastalarında kişiye ışın tedavisi uygulandığı da belirtilmektedir. 
 • Bu hastaya antienflamatuar ilaç uygulaması yapılarak siyatik sinir sıkışmasının tedavisi sağlanır.
 • İlerlemiş durumlarında kişiye fizik tedavisi uygulaması da sağlanır. Fizik tedavisinin yapılması ile tedavi edilmemişse cerrahi işlem uygulanarak siyatik sinir sıkışmasının tedavi edilmesi sağlanır .
 • Ayrıca ilerlememiş halinde kişiye uygulanacak masajlar ile vücudun belirli noktalarında bulunan kısımların masaj ile uyarılması halinde tedavi edilmesi sağlanır.
 • Siyatik sinir sıkışması bulunan kişiye şiroterapi uygulaması yapılmaktadır. Böylece siyatik sinir sıkışması hastalığı tedavi edilir.
]]>
Siyatik Sinir Ameliyatı https://www.siyatik.net/siyatik-sinir-ameliyati.html Tue, 04 Dec 2018 13:59:29 +0000 Siyatik Sinir Ameliyatı, Vücut anatomisi incelendiğinde siyatik sinirinin leğen kemiğinden başladığı görülmektedir. Bu sinir kalça kemiğinin içinden geçerek bacakların arka tarafına doğru devam ederek neredeyse dizlere kadar Siyatik Sinir Ameliyatı, Vücut anatomisi incelendiğinde siyatik sinirinin leğen kemiğinden başladığı görülmektedir. Bu sinir kalça kemiğinin içinden geçerek bacakların arka tarafına doğru devam ederek neredeyse dizlere kadar inmektedir. siyatik siniri burada da sınırlı kalmaz. Diz arkasında ayrılarak baldırlara doğru yayılır. Siyatik siniri vücuttaki en önemli ve ebat olarak en kalın ve en büyük sinir olarak bilinir. 

Siyatik sinir hastalığının en belirgin nedenleri arasında ağır kaldırmak, ters ve ani hareket yapmak, aşırı kilo yer alır. Bazı hastalar tedavisiz siyatik hastalığından kurtulurken bazı hastalar tedavi görmezse vücudunda kalıcı sinir hasarları oluşabilir. Bacaklarda yaşanan uyuşma ve his kaybı, güç kaybı ve buna bağlı olarak titreme en belirgin belirtidir. Bunların yanı sıra bağırsakta fonksiyon kaybı nedeniyle boşaltım sisteminde düzensizlikler de görülebilir. 

Kişi kendisini sürekli kontrol etmelidir. Vücutta yaşanacak en ufak bir ağrı bile siyatik sinir hastalığına işaret edebilir. Örneğin siyatik sinir ağrısını anlamak için sert bir zeminde ve düz bir pozisyonda yatılmalıdır. Dizleri kırmadan bacaklar düz olarak yukarı doğru kaldırılır ve yavaş yavaş aşağıya indirilir. Özellikle yukarı kaldırma esnasında ağrı oluşuyor yada mevcut ağrı artıyorsa siyatik sinir hastalığı yaşıyor olabilirsiniz. 

Siyatik Sinir Ameliyatı Zamanı

Diğer hastalıklarda olduğu gibi siyatik hastalığında da erken tanı ve teşhis oldukça önemlidir. O nedenle eğer siyatik hastalığına işaret eden belirtiler mevcutsa vakit kaybetmeden uzman bir doktora gidilmesi gerekir. Doktor hastalığı doğru teşhis edebilmesi için hastadan röntgen yada MR istenir. Hastalık teşhis edildikten sonra ilk olarak ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisi olarak İlk önce B12 vitamini uygulanır. B12 vitamini, sinirleri onarır ve ağrıyı azaltır. Bu vitaminin etkili olmaması halinde gabapentin yada pregabalin adı verilen ilaçlar kullanılır. bu ilaçların kullanım süreleri 1-1,5 ay arasındadır. İlerleyen aşamalarda fizik tedavide uygulanır. Siyatik sinir ameliyatı ise son çaredir. Eğer hasta farkına varmadan hastalık çok ilerlemiş ise doktor ilk olarak da ameliyat önerebilir. Siyatik sinir ameliyatı yöntemine  sinirin hasara uğramış ve güçsüzleşmiş olduğu durumlarda başvurulur. Bu ameliyat sayesinde  sinirlere baskı yapan kemik çıkıntısı veya disk kayması tedavi edilir.


Siyatik Sinir Ameliyatı Sonrası 

Ameliyat sonrası hastanın ağrıları geçeceği için daha rahat etmeye başlayacaktır. Ameliyat sonra sinirler çok yumuşak olduğu için olası bir ters hareket aynı hastalığın yeniden yaşanmasına neden olur. O nedenle doktor fizyoterapist yardımıyla hastaya bir program hazırlar. Bu programın amacı hastanın duruş bozukluğunun düzeltilmesi sırt kaslarının güçlenmesi içindir. Gerek görülen durumlarda fizyoterapist sinirlerin bulunduğu doku parçasına kortikosteroid ilaç enjekte ederek hastanın daha rahat toparlanmasını sağlayabilir. Bunun haricinde bazı hastalara ameliyat sonrasında çok uzun olayacak şekilde fizik tedavi uygulanabilir. Her hastanın ameliyat sonucu iyileşme süreci farklıdır. O nedenle ameliyat sonrası her hastaya uygulanacak desteklerde farklı olacaktır. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişinin günlük hayatında dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Siyatik hastalığının en önemli sebeplerinden bir tanesi olan duruş ve oturuş bozukluğunun tekrarlanmaması gerekir. Doğru duruş ve oturuş sağlığa oldukça fayda sağlar. Siyatik başta olmak üzere diğer hastalıkların da önüne geçer. Ayrıca spor da yapılabilir. Özellikle karın kaslarını güçlendirici hareketler kişide siyatik ağrılarının yaşanmasının önüne geçecektir. Dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de ağır yük kaldırmamak ve taşımamaktır. Yere eğilirken uygun pozisyon alınmalıdır. Örneğin bel kısmından vücut olarak yere eğilmek yerine çömelerek yere]]> Hamilelikte Siyatik Sinir Sıkışması https://www.siyatik.net/hamilelikte-siyatik-sinir-sikismasi.html Wed, 05 Dec 2018 07:00:30 +0000 Hamilelikte Siyatik Sinir Sıkışması, Hamilelikte bebeğin rahim içinde giderek büyümesi ile siyatik sinirine baskı yapması sonucu siyatik siniri sıkışır ve siyatik ağrılarının oluşmasına neden olur. Siyatik siniri insan vüc Hamilelikte Siyatik Sinir Sıkışması, Hamilelikte bebeğin rahim içinde giderek büyümesi ile siyatik sinirine baskı yapması sonucu siyatik siniri sıkışır ve siyatik ağrılarının oluşmasına neden olur. Siyatik siniri insan vücudunda bulunan en kalın olan ve en büyük olan siniridir. Siyatik siniri insan vücudunda bel bölgesinde leğen kemiğinden başlayıp kalça kemiğinin içine doğru yol alır. Daha sonra kalça kemiğinin içinden geçen bu sinir bacağın arka kısımlarında dize doğru iner. Daha sonra dizin arkasında bir takım bölümlere ayrılarak baldıra doğru yayılmaktadır. Siyatik siniri insan vücudundaki anatomiye göre bel bölgesinden başlayarak, ayak parmak uçlarına kadar ilerler. Hamilelikte bebeğin bel bölgesine yapmış olduğu baskı nedeni ile insan vücudunda siyatik sinirinin geçmiş olduğu her bölgeyi tetikler. Bu nedenle hamilelikte siyatik sinir sıkışması yaşanır. Bu dönemde yaşanan siyatik sıkışması oldukça ağrılıdır. Bu nedenle hamile olan kadınların siyatik sıkışması yaşadıklarında bir takım egzersizler ile vücutlarını rahatlatmaları gerekir. Böylelikle esneyen vücut siyatik sinirlerinin de esnemesini sağlayarak siyatik ağrılarının kendiliğinden geçmesini sağlar. 

Hamilelikte Siyatik Sinir Sıkışması Nasıl Geçer

Hamilelikte bebeğin rahimde baskı yapması nedeni ile bel bölgesinde ve kalçada baskılar ve ağrılar oluşmaktadır. Bu nedenle bu bölgelerden geçen siyatik siniri sıkışır. Hamile olan kadına büyük ağrılar veren siyatik ağrılarını en aza indirmek için gebelikte bir takım gebelik egzersizleri önerilir. Bunun için hamile olan kadın düz bir zemine sırt üstü uzanır. Daha sonra bir bacağını yukarı doğru kaldırarak esnetir. Daha sonra ayağını başlangıç noktasına getirerek diğer bacağını yukarı doğru kaldırır. Böylelikle siyatik sinirinin esnemesi beklenir. Hamilelikte siyatik sinir sıkışması oldukça sıkıntılı bir durumdur. Bu nedenle hamile olan kadının sık sık dinlenmesi tavsiye edilir. Dinlenirken ayaklarını uzatması ve ayaklarının altına bir yastık koyarak yükseltmesi de oldukça etkili ve rahatlatıcı bir uygulamadır.
]]>
Siyatik Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.siyatik.net/siyatik-agrisina-ne-iyi-gelir.html Thu, 06 Dec 2018 02:33:22 +0000 Siyatik ağrısına ne iyi gelir, siyatik ağrısı vücudumuzdaki en uzun sinir olan siyatik sıkışmasında, siyatik hasarında ortaya çıkar. Bu ağrı hastalar için oldukça rahatsız edicidir. Siyatik ağrısının oluşması genellikl Siyatik ağrısına ne iyi gelir, siyatik ağrısı vücudumuzdaki en uzun sinir olan siyatik sıkışmasında, siyatik hasarında ortaya çıkar. Bu ağrı hastalar için oldukça rahatsız edicidir. Siyatik ağrısının oluşması genellikle fıtıklaşmış kayma sonucunda etkili olur. Enfeksiyonlar, omurilik yaralanması, spinal stenoz, hamilelik, piriformis sendromu, istmik spondilolistezis gibi sorunlarda siyatik ağrısına yol açabilir. Bunun için çeşitli tıbbi tedaviler bulunmaktadır. Ayrıca siyatik ağrısına iyi gelen, tahrişin ve iltihabın giderilmesine yardımcı olan doğal yöntemlerde vardır. Sizlere siyatik ağrısına ne iyi gelir, bunlar hakkında bilgiler vermek istiyoruz. Makalemizin devamında bunları okuyabilirsiniz.

Siyatik ağrısına ne iyi gelir

Sıcak, soğuk kompres: Siyatik ağrısı için sıcak ya da soğuk kompres yapılması ağrının azalmasına, iltihabın da hafiflemesine destek olur. Sıcak kompres siyatik sinirin sıkışmasını sağlayarak, gergin kasları rahatlatır. Soğuk kompres te sinirdeki şişliğin ve ağrının azalmasını sağlar. Bazı hallerde önce sıcak kompres yapılarak, ardından soğuk kompres uygulayarak tedavi tamamlanabilir. Bu uygulamalar 10-15 dakika yapılsa yeterli olur. Birkaç saatte bir uygulamayı tekrarlayabilirsiniz. Ancak dolaşım sorunları bulunanlar sopuk kompres yapmamalıdır.

Masaj yapmak: Masaj hem vücudun rahatlamasına, hem de siyatik ağrısına iyi gelen bir yöntemdir. Dolaşımı düzenleyerek, hareket kabiliyetinin artmasına da destek olur. Masaj sırasında siyatik ağrısına iyi gelecek sarı kantaron yağını kullanmanızı da öneririz. Günde 2-3 defa bölgeye bununla masaj yapabilirsiniz. Ağrının azaldığı, iltihabında giderek hafiflediğini fark edeceksiniz. Masaj için 3 yemek kaşığı hindistan cevizi tozuyla karıştırılmış, 1 fincan susam yağını da kullanabilirsiniz. Bunu ısıtarak soğumasını bekleyin. Ardından günde 1-2 defa bununla masaj yapabilirsiniz. Masajı siyatik ağrısını gidermek için yaptığınızda, kalçaya, yanlara, uyluk arkasına, kaslara ve buradaki tetik noktalara uygularsanız daha etkili olur.

Egzersiz yapmak: Siyatik ağrısına ne iyi gelir, neler yapabilirim diyorsanız egzersiz yapmayı deneyebilirsiniz. Aktiviteniz normal koşullarda devam ettiği sürece siyatik ağrısıyla baş etmeniz kolaylaşacaktır. Egzersizle kaslarınızı güçlendirerek, hızlı bir iyileşme süreci yaşarsınız. Özellikle diz sallama egzersizleri, diz ve göğüs hareketleri, kedi inek hareketleri yapma siyatik ağrısını azaltacaktır. Bu egzersizler için doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Akupunktur: Siyatik ağrısına iyi gelen yöntemlerden birisi akupunktur yaptırmaktır. Kasların gevşemesine ve iyileşmeye yardımcı olur. Belirli akupunktur noktalarının uyarımı sayesinde ağrılarınız belirgin derecede azalacaktır. Bu sayede sinir sistemi ağrı algısı değiştirilmektedir. Ancak bu tedavinin bir uzman tarafından yapılmasına dikkat edilmelidir.

Spinal manipülasyon: Bu doğal tedavi boyun ve sırt ağrısı için oldukça etkilidir. Uzmanlar siyatik ağrısı içinde son derece faydalı olduğunu söylerler.Araştırmalarda siyatik ağrısı olan hastaların yarısından fazlasında ağrının dindiği gözlenmiştir. Fakat bunun uygun bir tedavi olup olmadığı hakkında kayropraktik uzmanına danışmalısınız.

Siyatik ağrısına ne iyi gelir, ağrısı olan kişilerin ani hareketlerden kaçınması, doğru duruş şekillerine uyma, dizler bükük halde sırt kaldırma tekniklerinin uygulanması, orta sertlikte bir yatakta yatılması gibi önlemlerde faydalı olacaktır. Ayrıca egzersizleri yoğun şekilde yapmamaya da dikkat etmelisiniz. Bitkisel çözüm yollarını doktorunuza danışarak kullanmalısınız. Siyatik ağrısı için doktorun önerisiyle kalsiyum, magnezyum ve C vitamini takviyeleri de alınabilir.
]]>
Enjeksiyona Bağlı Siyatik Sinir Zedelenmesi https://www.siyatik.net/enjeksiyona-bagli-siyatik-sinir-zedelenmesi.html Thu, 06 Dec 2018 20:48:48 +0000 Enjeksiyona Bağlı Siyatik Sinir Zedelenmesi, yanlışlıkla enjeksiyonun siyatik sinire denk gelmesi sonucu vücudumuza verilen ağır da denilebilecek olan hasardır. Bir çok kişinin bildiği gibi siyatik vücudumuzdaki en büyük s Enjeksiyona Bağlı Siyatik Sinir Zedelenmesi, yanlışlıkla enjeksiyonun siyatik sinire denk gelmesi sonucu vücudumuza verilen ağır da denilebilecek olan hasardır. Bir çok kişinin bildiği gibi siyatik vücudumuzdaki en büyük sinirdir, vücudumuzda kalçadan bacaklara  oradan da topuğa kadar inen hareket etmemizi kolaylaştıran sinir sistemimizdir. Siyatik siniri vücudumuzda özellikle belden aşağısının hareket kabiliyetini sağladığı için çok önemlidir, işte bu yüzden enjeksiyona bağlı olarak siyatik sinir sisteminin zarar görmesini istemiyorsak her önümüze gelen kişiye asla iğne yaptırmamalıyız, yada yapılacak olan enjeksiyonu evde kesinlikle yaptırmamalıyız. Eğer siyatik sinir sistemi enjeksiyona bağlı olarak zarar görecek olursa hastanede iseniz müdahale daha çabuk olacak yapılan hatadan daha çabuk dönülecektir, fakat evde yada herhangi bir yerde yapılan enjeksiyondan dolayı siyatik sinir sistemi zarar görecekse her şey için geç kalınabilir, hatta sonuç olarak kişi bir ömür boyu tekerlekli sandalye ye bağlı da kalabilir. Bu hataya çocuk yaşlarda daha sık rastlanmaktadır, çocuklar şikayetlerini dile getiremedikleri için hatanın sonuçları ağır olmaktadır.

Enjeksiyona Bağlı Siyatik Sinir Zedelenmesi Belirtileri
 • Şiddetli kramplarla başlar,
 • Kalçadan aşağıya doğru inen ağrı ve kasılmalar olur,
 • Kolay hareket edememe,
 • Reflekslerde azalma,
 • Ağır derecede bel ağrıları olmaktadır.
Enjeksiyona Bağlı Siyatik Sinir Zedelenmesi Tedavisi

Enjeksiyona bağlı siyatik sinir zedelenmesinde, öncelikle en etkili tedavi olan lazer ışınları kullanılmaktadır. Bu ışınlar sayesinde cildin altındaki dokular enerjiye dönüştürülür, o bölgedeki kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur, hücrenin metabolizmasını arttırarak hücrenin görevini güçlendirir, kas dokusunda gelişme sağlar, o bölgede oluşmuş olan iltihaplanmayı azaltarak kas dokusunu sağlamlaştırır, böylelikle yara oluşmuşsa eğer çabuk iyileşmesini de sağlamaktadır, sinir fonksiyonlarını ve bağışıklık sistemini uyarır, sonuç olarak siyatiğin iyileşmesine yardımcı olur hızlandırır, daha kısa zamanda da komple iyileşme sağlamaktadır. Bu ışın tedavisi bazen cerrahi müdahale bile  gerekmeden kişinin iyileşmesini sağlar. Işın tedavisinin yanı sıra kişiye fizik tedavisi verilir, bunun yanına ek olarak kişiye göre yan etkisi olmayan çeşitli ağrı kesiciler verilir, takviye olarak da B vitamini verilebilir.
]]> Siyatik Sinir Ağrısı Nasıl Geçer https://www.siyatik.net/siyatik-sinir-agrisi-nasil-gecer.html Thu, 06 Dec 2018 21:08:59 +0000 Siyatik sinir ağrısı nasıl geçer, sık karşılaşılan hastalıklar içerisinde yer alırken; sinir sistemini etkileyen hastalıktır. Siyatik sinir sistemi ile alakalı olup; vücudun belirli bir bölgesinde değil vücudun tamamında a Siyatik sinir ağrısı nasıl geçer, sık karşılaşılan hastalıklar içerisinde yer alırken; sinir sistemini etkileyen hastalıktır. Siyatik sinir sistemi ile alakalı olup; vücudun belirli bir bölgesinde değil vücudun tamamında ağrılar yaşanmasına sebebiyet verir. Hafif olarak gözlenen ağrıların yanında bazen şiddetli ağrılar olarak kendini belli eder. Siyatik sinir ağrıları disk kayması, şekerinin sinire uyguladığı baskı ve omurga hastalıkları gibi birçok hastalık ile birlikte gözlenebilir. Sinirlere baskı oluşması sonucunda ortaya çıkan siyatik sinir ağrılarının tedavi edilmesi gerekir. Kişide yanlış iğne kullanımı, ani hareketler sonucu ortaya çıkan siyatik sinir ağrısı nasıl geçer, belden başlayarak ayak ucuna kadar devam eden ağrı gözlenir. Özellikle hareket bozukluğu, sinirli uygulanan baskı, kaza travma gibi problemler sebebiyle kendini belli ederken; gerekli tedavi sağlanarak hastalıktan kurtulmak mümkündür.

Siyatik sinir ağrısının tedavisi
 • Siyatik sinir ağrılarının tedavisi için kişinin günlük hayatında dikkatli davranması gerekir. 
 • Öncelikle kişinin istirahat etmesi ağrılarının hafiflemesini sağlar. Kısa süreli yatarak dinlenme ile ağrıları giderilirken; uzun süre yatılması tavsiye edilmez. Çünkü vücut hareketsiz kaldığı zaman ağrıların arttığı gözlenir.
 • Siyatik sinir ağrıları nasıl geçer, ağrı bulunan kişilerin doktor kontrolü yapması gerekir. 
 • Bunun yanında doktor tavsiyesi ile istenilir ile fizik tedavi uygulanır. Siyatik sinir ağrıları bacak ağrısı sebebiyle meydana gelmiş ise fizik tedavi yöntemleri sayesinde giderilebilir bunun için fizyoterapist ile uygulanacak tedavide gerekli ilaç tedavisi sağlanarak siyatik ağrıların giderilmesi sağlanır.
 • Bunun dışında ağrı kesici kullanımı ile ağrıların giderilmesi sağlanır. İnflamatuar ilaçlar kullanılması, tylenol analjezik krem kullanılması ile ağrıların tedavi edilmesini sağlanır. 
 • Siyatik sinir ağrısı nasıl geçer, vücudun belirli bölümünde bulunan şişkinlik ve ağrının giderilmesi için asetaminofen içerikli ilaç kullanılması da tedavide önemlidir. 
 • Kullanılan ilaçlar için doktorun bilgilendirilmesi gerekir. Aksi halde kendi kendine kullanılan ilaçlar başka problemlere sebebiyet verilebilir.
 • Siyatik sinir ağrılarının giderilmesi için ağrın olduğu bölgeye sıcak uygulama veya soğuk uygulama yapılması da önemlidir. Ağrının başladığı bölüme 20 dakika arayla uygulanacak uygulama ile ağrıda tedavi sağlanır. Ayrıca soğuk kompleks uygulaması ile uygulamaya başlayarak üç günün sonunda sıcak uygulama ile devam edilmesi daha fazla fayda sağlar.  Soğuk uygulama esnasında buzun direkt olarak vücuda temas etmemesi gerekir. Buzun temas etmesi halinde vücutta doku hasarına sebebiyet verir. 
 • Siyatik sinir ağrısı nasıl geçer, bulunan kişinin akupunktur tedavisi yaptırması da tavsiye edilir. Ağrıyı hafifletmek için uygulanan terapilerde sinirde rahatlama sağlanır. 
 • Ağrıları bulunan kişinin düzenli egzersiz yapması, Yogo yapması tavsiye edilir.
 • Bunun yanında yüzme tavsiye edilir. Ayrıca düzenli yapılacak egzersizler ile vücutta rahatlama sağlanır.
 • Ayrıca kişinin yapacağı günlük yürüyüşler vücudun hareketsizliğini giderirken ağrıların giderilmesinde de fayda sağlar.
]]>
Siyatik Sinir Zedelenmesi https://www.siyatik.net/siyatik-sinir-zedelenmesi.html Fri, 07 Dec 2018 15:44:37 +0000 Siyatik sinir zedelenmesi: Siyatik sinirde meydana gelen bir bozukluk sonucunda sinir zedelenmesi meydana gelmektedir. Normalde düzgün ve düzenli olarak dizilmiş bu sinirlerin herhangi bir travmatik olay sonucunda hasara uğraması ile zed Siyatik sinir zedelenmesi: Siyatik sinirde meydana gelen bir bozukluk sonucunda sinir zedelenmesi meydana gelmektedir. Normalde düzgün ve düzenli olarak dizilmiş bu sinirlerin herhangi bir travmatik olay sonucunda hasara uğraması ile zedelenme oluşur. Önemli bir sinir olan siyatik siniri kişinin rahat etmesini ve hareketlerini doğru bir şekilde yapmasına yardımcı olur. Özellikle ameliyathanelerde siyatik sinire yapılan iğnelere çok dikkat edilmesi gerekir. Çünkü siyatik sinirde meydan gelen herhangi bir yanlış durum omuriliğin zedelenmesine ve kişide şekil bozukluğu oluşumuna neden olur.

Siyatik sinir zedelenmesi belirtileri: En büyük belirtisi ağrıdır. Önce hafif ağrılar ile başlayan daha sonra ise şiddetlenerek artan bu ağrılar kişinin hareket etmesine engel olacak seviyeye kadar gelmektedir. Tam olarak sırt bölümünde başlayan bu ağrı kalçaya kadar inmekte ve bacaklara da vurmaktadır. Her iki bacağa da inen bu bu ağrılar kişiyi oldukça rahatsız etmekte ve huzursuzluğa neden olmaktadır.

Siyatik sinir zedelenmesi nedenleri: Daha çok yorgunluk ve ani hareketten dolayı oluşan bu zedelenme oldukça önemli bir tablodur. Siyatik sinir de meydana gelen bir hasar tüm vücudu etkisiz hale getirerek hareketlerinizi engelleyebilir. Fazla ayakta kalmamaya ve sabit kalmamaya çalışın. Yoksa vücut ağrılarınızın artacağını ve sizi oldukça kötü bir hale sokacağı kaçınılmaz bir tablodur.

Siyatik sinir zedelenmesi tedavisi: Bu rahatsızlığın tedavisinde lazer ışını kullanılmaktadır. Oldukça etkili ve faydalı olan bu lazer ışınları subkutan dokuya girerek  hücrelerin harekete geçmesine yardımcı olur. Lazer ışını sayesinde deri altındaki dokular harekete geçer. Sinirin iyileşmesi ve normal hale gelme süresi kısalır. Lazer ışını sayesinde siyatik sinir zedelenmesi iyileşir ve bu hastalığa yakalanan kişi de kurtulmuş olur.
]]>
Siyatik Sinir Sıkışması Egzersizleri https://www.siyatik.net/siyatik-sinir-sikismasi-egzersizleri.html Fri, 07 Dec 2018 22:59:25 +0000 Siyatik Sinir Sıkışması Egzersizleri, Siyatik siniri vücudumuzun en kalın ve en büyük siniridir. Siyatik siniri bel omurlarının arasından çıkarak kasık bölgesine doğru ilerler ve kalça kasları arasından çıkarak dizin arkas Siyatik Sinir Sıkışması Egzersizleri, Siyatik siniri vücudumuzun en kalın ve en büyük siniridir. Siyatik siniri bel omurlarının arasından çıkarak kasık bölgesine doğru ilerler ve kalça kasları arasından çıkarak dizin arkasındaki diz çukuruna doğru uzanır. Daha sonra dizin arka çukurundan iki büyük kısma doğru ayrılarak bacağın en uç kısmında bulunan parmaklara kadar siyatik siniri ulaşır. Siyatik sinirinin görevi ise, bacakta yer almış olan bütün kasların, baldır ve ayak kaslarının kasılmalarını, ayak üzerinin ve ayak altının baldırın arkasında oluşan herhangi bir ağrıyı beyne doğrudan iletmesidir. Kısacası siyatik siniri bel bölgesinden başlayarak ayak parmak uçlarını kadar hissedilir. Bu nedenle siyatik sinir sıkışması yaşandığında uyguladığınız basit egzersizler ile bu sıkıntıdan kısa sürede kurtulabilmeniz mümkündür.

Siyatik Sinir Sıkışması Egzersizleri 
 • Siyatik sinir sıkışması yaşandığında yapmanız gereken ilk şey, sırt üstü sert bir zemine uzanarak başınızın altına bir yastık yerleştirin. Daha sonra diz kapaklarınızı ayaklarınızı kalçanızın genişliğinde yere dümdüz olarak uzatın. Bu durumda vücudunuzun üst kısmını rahatlatmış olursunuz. Daha sonra sol bacağınızı ellerinizden destek alarak yukarı kaldırın. Bacağınızı kaldırabildiğiniz kadar yukarı doğru kaldırarak bacağınızı göğsünüze değdirmeye çalışırcasına yakınlaştırın. Bu aralıkta yarım nefes alarak yarım dakika kadar bekletin. Daha sonra serbest bırakın. Bu uygulamayı üç kere art arda tekrar ederek sağ bacağa geçin. Aynı uygulamayı üç kere sağ bacakta da tekrar edin. 
 • Siyatik sinir sıkışması egzersizlerinden biri de düz bir zemin üzerine sırt üstü uzanarak ayaklarınızı dümdüz uzatın. Bel kısmında bir boşluk olmamasına özen gösterin. Daha sonra ellerinizi diz kapağından aşağı doğru tutarak dizlerinizi hareket ettirin. Daha sonra dizlerinizi kırarak ellerinizden güç alıp göğsünüzü doğru yakınlaştırın. Bu uygulamayı yaparken de zorlanmamak için başınızın altına yumuşak bir yastık alarak rahatlatın. Bu hareketleri yaparken ani hareketlerden ve hızlı geçişlerden sakının. Acele etmeden yavaşca ayağınızı başlangıç pozisyonuna geri getirin. Ani hareketler siyatik sinirini harekete geçirerek ani kramplara ve ağrılara neden olur. 
]]>
Siyatik Sinir https://www.siyatik.net/siyatik-sinir.html Sat, 08 Dec 2018 05:56:23 +0000 Siyatik Sinir, Siyatik sinir rahatsızlığı bacaklarda oluşan normal dışı ağırlardan dolayı oluşmaktadır. Uzmanlar siyatik sinir sıkışması bacak bölgesinde yaşanan çekilmeler, kalça bölgesindeki uyuşmalar veya k Siyatik Sinir, Siyatik sinir rahatsızlığı bacaklarda oluşan normal dışı ağırlardan dolayı oluşmaktadır. Uzmanlar siyatik sinir sıkışması bacak bölgesinde yaşanan çekilmeler, kalça bölgesindeki uyuşmalar veya kas güçsüzlüğünün temelinde siyatik sinir sıkışıklıklarının neden olduğuna ilişkin hususları dile getirmiştir.

Siyatik sinir sıkışıklığı veya siyatik sinir rahatsızlığı bacaklarda hissedilen sinirsel rahatsızlıklar ile ortaya çıkmaktadır. Bacak bölgesinde oluşan ağrılar zamanla kişinin yürüyemez bir duruma gelmesine neden olabilir. Siyatik sinir sıkışıklığı rahatsızlığı çoğunlukla disk kayması, bel fıtığı, omurga rahatsızlığı ve diz kapaklarında oluşan iltihaplanmalarla birlikte görülmektedir. Halk arasında oldukça sık yaşanılan siyatik sinir rahatsızlığına sinir romatizması da denilmektedir.

Siyatik Sinir Tıp Literatüründeki Açıklaması

Siyatik sinir oldukça uzun bir damar sistemini kapsamaktadır. Siyatik sinir leğen kemiğinin üst bölgesinden başlayarak kalça kemiğine kadar iner. Buradan da bacakların arkasında yer alan diz bölgesine kadar inmektedir. Bir diğer açıklaması ile beşinci ve dördüncü bel bölgesi arasında çıkarak, buradan topuklara kadar inen sinire siyatik adı verilmektedir. Siyatik sinir tedavi edilmemesi halinde bütün organları olumsuz etkileyecek düzeydedir. Çünkü siyatik sinir oluşması halinde oluşan ağrı ve iltihaplanmalar diğer organları etkilemektedir.

Siyatik Sinir Belirtileri Nelerdir

Siyatik sinir sıkışıklığı bir çok rahatsızlığın oluşması üzerinde etkilidir. Bu nedenle böylesi bir rahatsızlık yaşayan kimse tedavi olmasında faydalar bulunmaktadır. Ayrıca siyatik sinir bir çok hastalık ile karıştırılmaktadır. Bugün sizlerle birlikte siyatik sinirin vücut üzerindeki etkilerini paylaşacağım.

 • Siyatik sinir rahatsızlığı yaşayan kişilerde çekilme hissi yaşamakta olup, kalça bölgesinden topuğa kadar bu çekilme hissi görülür.
 • Bel bölgesinde oluşan ağrı ayaklara kadar ulaşarak ağrılar devam eder.
 • Siyatik sinir rahatsızlığı oluşan bölgelerde hissizlik, kas güçsüzlüğü ve bacaklarda karıncalanma hissi görülmektedir.
 • Kalça bölgesinde uyuşukluk, sertleşme ve ciddi ağrı ile kramplar oluşmaktadır.
 • Ani hareket veya öksürük gibi durumlarda meydana gelen ciddi ağrılar.
 • Üst bacak bölgesinde devam eden ciddi ağrılar.
 • Belli bir süre aynı işte hareketsiz olarak çalışan kişilerde bacaklarda görülen ağrı ve hissizlik hissi oluşması siyatik sinir rahatsızlığının belirtileri arasında yer almaktadır.

Siyatik Sinirin Nedenleri Nelerdir

Siyatik sinir rahatsızlıkları sinirlerin yıpranması sonrasında ortaya çıkmaktadır. Sinirler genel olarak ince ve hassas bir özellik yapısına sahiptir. Vücutta oluşan bir yaralanma veya darbe sonrasında hasarlar meydana gelebilmektedir. Siyatik sinir aşağıda belirttiğim gerekçelerden dolayı oluşmaktadır.

 • Omur üzerinde sinirlerin sıkışması sonrasında oluşur.
 • Şeker hastalığı rahatsızlığı olanların omurga üzerindeki etkileri,
 • İltihaplanmanın oluştuğu bölgelerde siyatik siniri tetiklemeleri,
 • Sinir sıkışması ve disk kaymaları ile omurga eğriliği etkilemektedir.
 • Omurgada kireçlenme ve omurgada tümör oluşumu,
 • Doğuştan oluşan kemik bozukluğu ve bel fıtığı,
 • Kazalar sonrası oluşan travmalar ve yanlış teşhis sonrası yapılan hatalı iğneler,
 • Ağır spor faaliyetleri ve hamilelerde güç doğum siyatik sinirin oluşmasına neden olan başlıca etkenler arasında yer almaktadır.

Siyatik Sinir Tedavi Yöntemleri

Siyatik sinir oluşmasında duruş pozisyonu hataları, kasların düzensiz çalışmasından dolayı siyatik sinir ağrıları oluşmaktadır. Dengesiz yük taşıma ve yerden yükün bilinçsiz kaldırılması siyatik sinir rahatsızlığını tetikler. Yukarıda oluşan etkilerden dol]]> Siyatik Romatizma https://www.siyatik.net/siyatik-romatizma.html Sat, 08 Dec 2018 19:50:54 +0000 Siyatik romatizma: Siyatik vücuttaki en büyük sinirdir. Bu sinir leğen kemiğinden başlayıp kalçanın içinden geçerek dize kadar iner. Dize geldiğinde ikiye ayrılarak baldırlardan topuklara kadar inen sinir siyatiktir. Siyatik r Siyatik romatizma: Siyatik vücuttaki en büyük sinirdir. Bu sinir leğen kemiğinden başlayıp kalçanın içinden geçerek dize kadar iner. Dize geldiğinde ikiye ayrılarak baldırlardan topuklara kadar inen sinir siyatiktir. Siyatik romatizmada genellikle kalçadan topuklara kadar ağrı hissedilir. Bu rahatsızlığa halk arasında sinir romatizması da denmektedir.


Siyatik romatizma belirtileri: Genel olarak kalçadan topuklara kadar ağrı ve çekilme, bacaklarda hissizlik, güç kaybı ve karıncalanma, kramp ve kalçada uyuşma ile belirti verir. Bu ağrılar genellikle bel ağrısı ile birlikte görülür. Siyatik romatizmasi ya ani şiddetli ağrı ile yada devamlı hafif ağrı ile kendini belli eder. Bu hastalık bazen bel fıtığı ile karıştırılmaktadır. Bu rahatsızlığın en önemli nedeni omurlar arasında ki disklerin yerinden oynaması, zedelenmesi, iltihap yada zarar görmesi ile olur. 

Siyatik romatizma tedavisi: Hastalığın tedavisi için öncelikle kesin bir tanı koyulması gerekmektedir. Çünkü siyatik romatizma çok sık olarak bel fıtığı ile karıştırılmaktadır. Teşhis konduktan sonra tedavi sürecinin en önemli şartı yatak istirahatıdir. Hatta yatağın altına kalın bir tahta konulması fayda sağlamaktadır. Tedavinin ilk günlerinde ağrı kesiciler ile ağrının hafiflemesine yardımcı olunur. Daha sonraki aşamalarda da sıcak banyo ve masaj tavsiye edilmektedir. Bunların verdiği etkiyi de dikkate alarak fizik tedavi uygulanır. 
]]>
Siyatik Bel Ağrısı https://www.siyatik.net/siyatik-bel-agrisi.html Sun, 09 Dec 2018 08:39:02 +0000 Siyatik bel ağrısı, sık karşılaşılan problemler içerisinde yer alır. Kişide bulunan hareket bozukluğu ile ortaya çıkarken; sürekli masa başında oturulması, uzun saat hareketsiz kalmak gibi problemler ile ortaya çıkar. Teda Siyatik bel ağrısı, sık karşılaşılan problemler içerisinde yer alır. Kişide bulunan hareket bozukluğu ile ortaya çıkarken; sürekli masa başında oturulması, uzun saat hareketsiz kalmak gibi problemler ile ortaya çıkar. Tedavisi olan hastalıklar içerisinde yer alırken; siyatik sinirlerinin tahribat görmesi sonucu ortaya çıkan sırt ve bel ağrısı olarak gözlenir. Kişide bacağın arka bölgesinden başlayarak bel bölümüne yayılır. Genellikle orta yaş kişilerde sıklıkla gözlenirken, erkeklerde bulunma ihtimali daha fazladır. Kişide siyatik sinirin hareketleriyle ortaya çıkması sonucu omurga bölümüne uygulanan baskı ile omurgadan kalçaya, buradan da ayak kısmına doğru devam eden ağrı olarak gözlenir. Genellikle fıtık, çatlak, paget hastalığı, hamilelik, omurga bölümünde bulunan disklerdeki daralması sonucu ortaya çıkarken hassasiyet oluşumuna sebebiyet verir.

Siyatik bel ağrısı tedavisi
 • Bu hastalığın tedavi edilmesi için günlük tüketilen yiyeceklere dikkat edilmesi gerekir. Özellikle alkol tüketiminden uzak durulmasının yanısıra baharatlı yiyeceklerden kaçınılması tavsiye edilir.
 • Ayrıca psikolojik sebeplerden dolayı de siyatik bel ağrısı ortaya çıkarken; psikolojik tedavi ile ortadan kaldırılabilir.
 • Uygulanan masaj yöntemleri ile siyatik bel ağrısı tedavi edilir. Özellikle badem yağı kullanılması ile sırtta uygulanan masaj sayesinde bel ağrısının tedavisi sağlanır.
 • Kişiye uygulanacak terapi ile siyatik bel ağrısının tedavisi mümkündür. Özellikle psikolojik problem geçiren kişilere uygulanan terapiler ile siyatik bel ağrısının tedavi edilmesi sağlanırken; kişide bulunan korkunun giderilmesi ağrılarında giderilmesini sağlar. 
 • Kişinin hareketsiz kalması sonucu oluşan siyatik bel ağrısının giderilmesi için düzenli egzersiz yapılması, yüzme yapması, yoga ve düzenli yürüyüşler uygulaması ile bu ağrıların giderilmesini sağlanır.
 • Bel bölümünde bulunan siyatik ağrının giderilmesi için ağrı olan bölgenin ısıtılarak tedavi sağlanması mümkündür.  
 • Şiddetli bel ağrısı bulunan kişilerin vakit kaybedilmeden doktor kontrolü yaptırması önemlidir. Yapılan tetkik ve teşhisinin ardından uygulanacak tedavi sayesinde siyatik bel ağrısı tedavi edilir. İlerlemiş safhalarında bel fıtığı ameliyatı olmasına sebebiyet verirken; vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi ile erken tanı sayesinde ilerlemeden çözüm sağlanır.
]]>